Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 21 października o godz. 20.45 Teatr Dramatyczny im. Jerzego  Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza na pokaz finałowy projektu programu Poruszyciele#Wałbrzych, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca: w ramach programu Myśl w ruchu 2016. Wydarzenie odbędzie się w byłym Domu Towarowym przy ulicy Słowackiego 7. Przyjmie ono formę instalacji choreograficznej, w której wałbrzyska młodzież, pracująca pod opieką Pawła Sakowicza, podzieli się ulubionym materiałem ruchowym i refleksjami na temat tańca. Na finał złoży się również instalacja fotograficzna oraz multimedialne archiwum projektu.

Kuratorzy projektu Poruszyciele#Wałbrzych: Paweł Sakowicz, Dorota Kowalkowska

 

O programie:

Poruszyciele#Wałbrzych to interdyscyplinarny program edukacji tanecznej skierowany do wałbrzyskiej młodzieży, który poprzez kompleksowe działania pedagogiczno-taneczne, zakłada szeroką interakcję społeczną. Podczas różnorodnych warsztatów ruchowych i wykładów o tańcu chcemy „poruszyć” młodzież z ośrodków szkolno- wychowawczych, uczniów szkół, seniorów i dzieci we wspólnej przestrzeni Wałbrzycha. Miasto stanie się dla wszystkich zarówno sceną tańca, jak i miejscem lokalnej integracji.

Projekt po raz pierwszy stwarza platformę spotkania wałbrzyskich nauczycieli tańca (Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, Szkoły Tańca Cordex i „Dawki Energii”), choreografów związanych z produkcjami Teatru oraz gościnnych pedagogów z innych miast Polski. Organizatorzy proponują  też warsztat fotograficzny, który pozwoli zatrzymać ruch w aparacie telefonu komórkowego. Z kolei cykl wykładów o historii tańca i o współczesnych praktykach choreograficznych wpisze taniec i oglądanie tańca w szerszy kontekst społeczny i polityczny. Ponadto uczestnicy projektu obejrzą kilka spektakli tanecznych w Wałbrzychu i Wrocławiu.

Dzięki projektowi uczestnicy nie tylko wezmą udział w niepowtarzalnym na tę skalę wydarzeniu edukacyjno-tanecznym, ale także będą mogli poczuć się częścią społeczności tańca i przyjrzeć swojemu ciału jako narzędziu komunikacji. Program ma integrować, uczyć, bawić i dawać narzędzia do rozumienia i krytyki spektakli tanecznych, teatralnych czy wystaw sztuki współczesnej.

Hasłem przewodnim projektu jest ciało traktowane jednak bardzo szeroko: tańczące ciało ludzkie, ciało kolektywne, ciało jako instrument muzyczny, ciało miejskie, ciało z kartonu i plastiku, ciało realne i to z Internetu. Działania zakończą się wydarzeniem, na które zaproszeni są wszyscy wałbrzyszanie: 21 października w Teatrze powstanie coś pomiędzy instalacją choreograficzną, swobodną dyskusją a imprezą.

 

Harmonogram projektu i szczegółowe informacje: http://teatr.walbrzych.pl/edukacja/poruszyciele-walbrzych/

 

Więcej o programie Myśl w ruchu w zakładce „Programy”/departament tańca.