Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 3 września br. rozpoczyna się organizowany przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej cykl spotkań edukacyjnych „Muzyka współczesna nie gryzie”, podczas którego co miesiąc cenieni polscy kompozytorzy Krzysztof Knittel, Romuald Twardowski i Aleksander Kościów opowiedzą zajmująco, ciekawie i bez ogródek o muzyce współczesnej, jej tworzeniu i jej dalszym życiu.

Knittel, Twardowski i Kościów należą do różnych generacji twórców. Wszyscy są aktywnymi kompozytorami. Każdy z nich ma swój oryginalny i bardzo indywidualny styl. Muzyka każdego z nich jest inna, a przecież należy do tego samego działu określanego jako „muzyka współczesna”. Właśnie podczas tych spotkań będzie można dowiedzieć się jak to możliwe, jakich używają technik kompozytorskich, jakich środków wyrazu, w jaki sposób komponują swe utwory oraz co staje się ich inspiracją, a co jest ich muzyczną fascynacją.

Rozmowy z kompozytorami pokażą również jaka jest obecnie muzyka współczesna. Czy jest to muzyka klasyczna, poważna, awangardowa, niezrozumiała, trudna, a może doskonała?

Pojawią się też próby odpowiedzi na niełatwe pytania, takie jak: dlaczego wciąż tak mało słuchamy i dość słabo znamy muzykę tworzoną w naszych czasach? Co z muzyką współczesną i jej twórcami dzisiaj, co jutro, pojutrze, a co kiedyś?

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, będą odbywać się raz w miesiącu od września do listopada o godz. 17:00 w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) – tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Moderatorem spotkań będzie Małgorzata Kołcz.

Gościem spotkania inaugurującego cykl będzie Krzysztof Knittel, który opowie między innymi o zastosowaniu najnowszych technologii, sprzętów, nawet telefonów w tworzeniu muzyki współczesnej. Krzysztof Knittel pokaże również możliwości wspólnego komponowania. Pojawi się także współczesny instrument – harfa świetlna.

Warto wybrać się na spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie” ze znajomymi, bo taka okazja nie zdarza się często.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński
Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS