Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki warto wybrać się na drugie spotkanie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, którego organizatorem jest PTMW. Tym razem przewodnikiem po muzyce współczesnej i jej tajemnicach będzie wybitny kompozytor Romuald Twardowski.

Gość najbliższego spotkania urodził się w 1930 r. w Wilnie. Studiował grę na fortepianie i kompozycję w Wilnie i w Warszawie, a w Paryżu, pod kierunkiem Nadii Boulanger, chorał gregoriański i polifonię średniowiecza. Od 1971 r. wykłada na obecnym Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Artysta nie był nigdy wyznawcą awangardy, wykorzystywał jednak elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego. Jego niezwykle bogata twórczość, w której istotną rolę odgrywa nurt muzyki religijnej, obejmuje m.in. muzykę chóralną i operową, często też nawiązuje do prawosławia, łącząc w sobie pierwiastki nowoczesności i bardzo odmiennych tradycji wschodniej i zachodniej Europy.

Głównymi tematami rozmowy z Romualdem Twardowskim będą między innymi takie kwestie jak: czy w muzyce współczesnej należy dążyć do stałego pozostawania w awangardzie, czy nawiązując do tradycji również można iść do przodu? Czy geografia może decydować o kształcie i brzmieniu utworów muzycznych? Jaki wpływ na muzykę współczesną mają szaleństwa, wynalazki, innowacje i odkrycia? Dlaczego wciąż tak mało słucha się i słabo zna muzykę tworzoną w naszych czasach?

Dzięki spotkaniu z tak charyzmatycznym i niezwykłym twórcą jak Romuald Twardowski muzyka współczesna przestanie uchodzić za niezrozumiałą i trudną.

Drugie wydarzenie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie” odbędzie się jak zawsze w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) – tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie – 1 października o godz. 17:00. Moderatorem spotkania będzie Małgorzata Kołcz.

Wstęp wolny.

Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl
Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS