Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 1 października w Międzynarodowy Dzień Muzyki warto wybrać się na drugie spotkanie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, którego organizatorem jest PTMW. Tym razem przewodnikiem po muzyce współczesnej i jej tajemnicach będzie wybitny kompozytor Romuald Twardowski.

Gość najbliższego spotkania urodził się w 1930 r. w Wilnie. Studiował grę na fortepianie i kompozycję w Wilnie i w Warszawie, a w Paryżu, pod kierunkiem Nadii Boulanger, chorał gregoriański i polifonię średniowiecza. Od 1971 r. wykłada na obecnym Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Artysta nie był nigdy wyznawcą awangardy, wykorzystywał jednak elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego. Jego niezwykle bogata twórczość, w której istotną rolę odgrywa nurt muzyki religijnej, obejmuje m.in. muzykę chóralną i operową, często też nawiązuje do prawosławia, łącząc w sobie pierwiastki nowoczesności i bardzo odmiennych tradycji wschodniej i zachodniej Europy.

Głównymi tematami rozmowy z Romualdem Twardowskim będą między innymi takie kwestie jak: czy w muzyce współczesnej należy dążyć do stałego pozostawania w awangardzie, czy nawiązując do tradycji również można iść do przodu? Czy geografia może decydować o kształcie i brzmieniu utworów muzycznych? Jaki wpływ na muzykę współczesną mają szaleństwa, wynalazki, innowacje i odkrycia? Dlaczego wciąż tak mało słucha się i słabo zna muzykę tworzoną w naszych czasach?

Dzięki spotkaniu z tak charyzmatycznym i niezwykłym twórcą jak Romuald Twardowski muzyka współczesna przestanie uchodzić za niezrozumiałą i trudną.

Drugie wydarzenie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie” odbędzie się jak zawsze w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) – tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie – 1 października o godz. 17:00. Moderatorem spotkania będzie Małgorzata Kołcz.

Wstęp wolny.

Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl
Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Aktualne informacje na temat programu KPO oraz odpowiedzi na Państwa najważniejsze pytania znajdują się tutaj

 

This will close in 20 seconds