Wersja do druku

Udostępnij

Miło nam poinformować, że nakładem Fundacji 9 sił niebawem ukaże się płyta Składu Niearchaicznego „Muzyka z dudami”, będąca efektem realizacji programu IMiT „Muzyka tradycyjna – debiut fonograficzny”. Koncert promocyjny odbędzie się 17 grudnia o godz. 19.00 w Gościńcu Rajec w Rajczy.

Na płycie znalazło się 11 utworów inspirowanych tradycyjną muzyką Beskidu Żywieckiego, a zagrali je:
Marta Matuszna-Wejchenig – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka, śpiew
Rafał Bałaś – kontrabas, piszczała pasterska, śpiew
Przemysław Ficek – dudy żywieckie, instrumenty pasterskie.

Nagrania dokonano w Feel’n’good Studio w Nowej Wsi.

 

„Muzyka Tradycyjna – debiut fonograficzny” to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca, który polega na zrealizowaniu nagrania płytowego wykonawców muzyki tradycyjnej w formie płyty CD, z równoczesnym wprowadzeniem plików do sprzedaży w formacie cyfrowym.

Skierowany jest do muzyków (solistów i zespołów) oraz wydawców i producentów nagrań fonograficznych w Polsce. Szczególnie istotne jest aby nagrany materiał muzyczny odzwierciedlał kompetencje artystów w zakresie znajomości źródeł muzyki tradycyjnej i jej wykonawstwa oraz aby nagranie płyty było pierwszym profesjonalnym muzycznym albumem w życiu artystycznym wykonawcy (płyta solo), lidera zespołu i przynajmniej połowy wszystkich członków zespołu lub przynajmniej połowy wszystkich członków zespołu (jeśli nie ma lidera).

W programie mogą brać udział zarówno przedstawiciele najstarszego pokolenia artystów wykonujących muzykę tradycyjną lub nią inspirowaną jak i młodzi wykonawcy, którzy dotąd nie debiutowali na rynku fonograficznym. Nagranie powinno prezentować muzykę polską lub grup mniejszościowych zamieszkujących w Polsce historycznie lub współcześnie. W ramach I edycji programu wydane zostały 3 płyty CD.