Wersja do druku

Udostępnij

MUZYKA POLSKA. TERAZ! to kolejna akcja specjalna NInA, która wydarza się w sieci. Po zakończonych dużym sukcesem akcjach: RETROANIMACJE DLA MAŁYCH I DUŻYCH DZIECI (czerwiec 2012) oraz WŁĄCZ TEATR! (wrzesień 2012) zapraszamy do udziału w  weekendzie z polską muzyką współczesną.

Muzyka współczesna, eksperymentalna i awangardowa jest jednym z głównych obszarów działalności programowej Instytutu od początku jego istnienia. Już jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne rejestrowaliśmy ważne koncerty, byliśmy inicjatorami i organizatorami unikalnych wydarzeń muzycznych. Naszą stałą misją jest wspieranie, popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o najnowszej, powstającej obecnie polskiej muzyce i jej twórcach.

Wśród najważniejszych projektów muzycznych NInA w ostatnich latach wymienić należy:

Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego (2006), który został zarejestrowany, a w roku 2007 ukazało się też DVD z koncertami z tego wydarzenia; DVD z koncertami Kronos Quartet grającym utwory polskich kompozytorów (H. M. Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna), płyty Pawła Mykietyna – „Speechless Song” i „Pasja wg św. Marka”, a także realizację szeregu unikalnych wydarzeń, m.in. „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w inscenizacji Grzegorza Jarzyny (2012) czy projektu Penderecki, Aphex Twin & Greenwood – jednego z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji UE 2011, który  otrzymał Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „wydarzenie roku”.  Narodowy Instytut Audiowizualny ściśle współpracuje też z ważnymi festiwalami prezentującymi najnowszą muzykę. Owocem stałej współpracy z festiwalem Sacrum Profanum jest wyjątkowy album DVD / Blu-ray / CD „Made in Poland” z polską muzyką współczesną w interpretacjach światowych wykonawców.

Ponadto NInA współpracuje też z Programem Drugim Polskiego Radia, wspiera produkcje audiowizualne popularyzujące najnowszą muzykę klasyczną, prowadzi portal edukacyjny muzykotekaszkolna.pl, stale informuje i komentuje polskie życie muzyczne w opiniotwórczym magazynie kulturalnym Dwutygodnik.com.

W dniach 23-25 listopada wszyscy użytkownicy nina.gov.pl będą mogli posłuchać i obejrzeć zbiór unikalnych materiałów z archiwum NInA, wśród których znajdą się nagrania nie publikowane dotąd w portalu. Ponadto przygotowaliśmy oferty specjalne w naszej księgarni internetowej, a wszyscy miłośnicy muzyki zainteresowani działalnością Instytutu będą mogli odwiedzić stoisko NInA na Europejskich Targach Muzycznych Gazety Co Jest Grane, które odbywają się w Warszawie w dniach 23-25 listopada, a także wziąć udział w warsztatach Muzykoteki Szkolnej prowadzonych przez Ewę Szczecińską.

Wśród materiałów premierowych znajdą się m.in. zapisy trzech utworów Krzysztofa Pendereckiego zarejestrowanych w czasie koncertu podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE; rejestracja „III Symfonii” Pawła Mykietyna, utworu napisanego na specjalne zamówienie NInA, wykonanego w grudniu 2011 roku w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na uroczyste zakończenie Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Ponadto podczas trwania akcji MUZYKA POLSKA. TERAZ! udostępniona zostanie zawartość albumu „Sztuka fugi” Marcina Maseckiego, wydanej przez LADO ABC we współpracy z NInA.

Przypomnimy też materiały z archiwum NInA, m.in. rejestracje koncertów z Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego, materiały z Festiwalu Aksamitna Kurtyna, a także materiały audiowizualne i audialne związane z Krzysztofem Pendereckim, Pawłem Mykietynem, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Witoldem Lutosławskim, Eugeniuszem Knapikiem i młodymi polskimi kompozytorami.

Akcja zbiega się w czasie z obchodami 79. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz premierą płyty Piotra ‘Pianohooligana’ Orzechowskiego „Experiment: Penderecki”, której NInA jest partnerem. Z tej okazji w piątek 23 listopada o godz. 19.30 odbędzie się w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu specjalny koncert urodzinowy, a dyrektor NInA Michał Merczyński wręczy profesorowi dyplom Koryfeusza Muzyki Polskiej za projekt Penderecki/Greenwood/Aphex Twin. Koncert będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia.

 

źródło: informacja prasowa Narodowego Instytutu Audiowizualnego