Wersja do druku

Udostępnij

2 grudnia 2020 roku o 6:40 PM EST, czyli 3 grudnia o 00.40 w Polsce, w historycznej rezydencji pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona w Mount Vernon w stanie Virginia odbędzie się wyjątkowy koncert łączący kosmiczne technologie z ponadczasowym pięknem muzyki Fryderyka Chopina. Koncert będzie dostępny dostępny w sieci na http://www.chopin.space/.

Po sukcesie amerykańskiej premiery filmu Adama Ustynowicza „Chopin. The Space Concert” w Kennedy Space Center na Florydzie widzowie Washington D.C. i stanu Virginia będą mogli zobaczyć nową wersję, przeznaczoną dla młodej widowni. Wybitny pianista Karol Radziwonowicz zagra osiem utworów Chopina ilustrowanych najpiękniejszymi zdjęciami naszej planety wykonanymi z panoramicznej kopuły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kopuła zainstalowana została w 2010 roku przez załogę promu kosmicznego STS-130 Endeavour. Dowódcą wyprawy był płk. pil. George D. Zamka – astronauta NASA o polskich korzeniach. Astronauta oraz polski reżyser filmowy postanowili uczcić 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, odtwarzając na pokładzie ISS dziesięć najpiękniejszych utworów nagranych przez światowej klasy pianistę Karola Radziwonowicza z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva.

Załogi Endeavour i Stacji Kosmicznej (której członkiem był astronauta japoński Soichi Noguchi) zgodnie stwierdzili, że właśnie romantyczna muzyka Chopina najpełniej oddaje ich emocje podczas wyprawy kosmicznej: uczucie iluminacji i zachwytu z nutą tęsknoty za utraconym rajem.

Znakomici goście, którzy przybędą do Mount Vernon, oraz widzowie koncertu w sieci będą mogli zobaczyć premierowy pokaz nowej, 30-minutowej wersji filmu przeznaczonej dla szkół. Koncert otwiera Preludium A-dur z przesłaniem George’a D. Zamki „You are the future!” adresowanym do młodych ludzi na całym świecie.

Twórcy koncertu chcą poprzez piękno obrazów Ziemi i dźwięków muzyki Chopina zainspirować młodzież do nauki przedmiotów ścisłych w połączeniu ze sztuką. Koncert w Mount Vernon zapoczątkuje wspólny polsko-amerykański program edukacyjny rozwijający talenty i poszerzający granice wyobraźni dzieci i młodzieży.

Miejsce wydarzenia ma wyjątkowe znaczenie w historii stosunków polsko-amerykańskich. To właśnie tu prezydent Waszyngton gościł w 1798 roku Juliana Ursyna Niemcewicza – adiutanta i przyjaciela Tadeusza Kościuszki. Po powrocie do Polski Ursyn Niemcewicz poświęcił czas i fundusze na kształcenie wybitnie uzdolnionej młodzieży. Jego największym ,,odkryciem” był genialny młody pianista i kompozytor, który w wieku 8 lat zachwycił warszawską publiczność – Fryderyk Chopin.

Organizatorzy chcą jednocześnie przypomnieć ogromny wkład Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w rozwój astronautyki i badań kosmosu. Warto wspomnieć, że pojazd księżycowy wykorzystany przez załogi Apollo 15,16,17 był dziełem prof. Mieczysława Bekkera – absolwenta Politechniki Warszawskiej. Paliwo rakietowe lądownika księżycowego stworzył Werner Kirchner znakomity chemik i pilot myśliwski z polskich dywizjonów walczących w Anglii.

Organizatorzy

Polish-American Foundation – Alliance For Innovation (http://alliance4innovation.org/)

Instytut Muzyki i Tańca

Koncert odbywa się ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Więcej na temat Chopin. The Space Concert:

Trailer: https://vimeo.com/470650713

Facebook: https://www.facebook.com/chopinthespaceconcert/

Instagram: https://www.instagram.com/chopin.thespaceconcert/

Twitter: https://twitter.com/thespaceconcert