Wersja do druku

Udostępnij

Nadzwyczajny koncert muzyki Prezydenta Republiki Chorwacji Ivo Josipovića, współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, odbędzie się w piątek, 23 września 2011 r. o godz. 19:30 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

O nadzwyczajności tego wydarzenia świadczy fakt, iż po raz pierwszy w historii Europy, urzędujący prezydent państwa jest jednocześnie czynnie działającym kompozytorem. Ivo Josipović, oprócz tego, że jest aktywnym kompozytorem, w przeszłości pełnił funkcję Sekretarza Generalnego Związku Kompozytorów Chorwackich i dyrektora znanego festiwalu muzyki współczesnej Biennale Zagreb. Ivo Josipović gościć będzie w Warszawie na zaproszenie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Prezydent Republiki Chorwackiej weźmie także udział w Konferencji „Muzyka i polityka” w dniu 24 września.

Podczas koncertu w dniu 23 września będzie można usłyszeć pięć kompozycji Ivo Josipovića: Sambę da Camera na smyczki ( 1985), inspirowane powieścią Hermanna Hessego preludium fortepianowe Gra szklanych paciorków( 1986), również fortepianowy Jubilus (1992), melancholijną Żałobną pieśń na skrzypce i fortepian ( 1994) oraz Dernek na dwa fortepiany, perkusję i smyczki (1988).

Kompozycje Ivo Josipovića wykonają następujący artyści: Bartłomiej Kominek i Paweł Kubica – fortepian, Janusz Wawrowski – skrzypce oraz jeden z najwybitniejszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej – Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca.

Patronat honorowy nad koncertem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Wstęp wolny