Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na kolejne koncerty w ramach cyklu Polskiego Impresariatu Muzycznego Z jazzem przez Polskę. 10 i 11 czerwca 2022 roku polskie standardy jazzowe z lat 30-tych minionego stulecia na Mazurach i Mazowszu usłyszymy w wykonaniu Moniki Borzym z zespołem.

Wersja do druku

Udostępnij

Koncerty zatytułowane Monika Borzym śpiewa stare piosenki odbędą się 10 czerwca o godz. 17.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pasymiu i 11 czerwca o godz. 19.00 w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Wstęp na obydwa koncerty jest bezpłatny. Zaproszenia można odebrać w ośrodkach.

Zespół wystąpi w składzie:

Monika Borzym – śpiew

Krzysztof Dys – fortepian

Andrzej Święs – kontrabas

Michał Bryndal – perkusja

Monika Borzym – jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Naukę kontynuowała w Stanach Zjednoczonych na kierunkach jazz, interpretacja i aranżacja. Na swoim koncie ma sześć solowych albumów.

Pierwsze dwa „Girl Talk” i „My Place” (dziś mają status „platynowych”) nagrała w Stanach Zjednoczonych we współpracy z tuzami światowego jazzu (m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem, Aaronem Parksem i Randy Breckerem). W 2016 roku ukazał się  kolejny album Moniki z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell „Back To The Garden” („złota płyta”). Rok później we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego Monika wraz z Mariuszem Obijalskim stworzyła płytę „Jestem Przestrzeń” z poezją Anny Świrszczyńskiej, która została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Gościnnie pojawili się na niej m.in. Wojciech Waglewski, John Scofield, Robert Kubiszyn i Michał Bryndal. 2018 rok przyniósł kolejny album artystki, „Radiohedonistycznie” z utwora legendarnego już zespołu Radiohead, zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka.

Szósta płyta, „Monika Borzym Śpiewa Stare Piosenki” ujrzała światło dzienne w 2019 roku, a znalazły się na niej polskie standardy jazzowe z lat 30-tych minionego stulecia. Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara – są wszak dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu. Dys i Borzym obudzili te piękne piosenki i tchnęli w nie nowe życie nie burząc artystycznych zamysłów autorów oryginałów. Dziś chcemy przekazać  je Państwu z dumą i przyjemnością. Słuchajcie, zdziwcie się, że muzyka naprawdę może się nie starzeć i pokochajcie te piosenki w wykonaniu młodego pokolenia polskich artystów.

Cykl koncertowy Z jazzem przez Polskę organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest rozszerzeniem dotychczasowego cyklu Z klasyką przez Polskę, którego celem jest dotarcie do mniejszych ośrodków – miast, miasteczek i gmin z programami muzyki klasycznej i jazzowej w wykonaniu uznanych wirtuozów polskiej sceny muzycznej, jak i uzdolnionych debiutantów, laureatów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych.