Wersja do druku

Udostępnij

Podczas śniadania prasowego zorganizowanego przez TVP Kultura na temat przygotowań do polskiego finału eliminacji do konkursu „Młody Tancerz Roku” nie tylko zaprezentowano sylwetki zakwalifikowanych adeptów, ale także jury i założenia programowe konkursu.

O tytuł Młodego Tancerza Roku walczyć będzie ośmioro tancerzy w wieku 16-20 lat, wyłonionych spośród licznych zgłoszeń nadesłanych przez polskie szkoły baletowe, kluby i zespoły taneczne. Jak powiedziała Joanna Szymajda, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, która brała udział  w wyborze kandydatów, zgłoszeń było wiele i wybór był trudny, ale ostatecznie wyłoniono dziewiątkę finalistów. Jedna osoba z powodu wcześniejszych innych zobowiązań artystycznych musiała zrezygnować z udziału.

W finale wystąpią: Szymon Hawryszko z Teatru Tańca Caroz Siedlec, Weronika Sieczkarek z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej  im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, Mateusz Dryll z OSB im Janiny Jarzynówny w Gdańsku, Patryk Kaczmarek z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST im Ludwika Solskiego w Bytomiu, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska (obie z OSB im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu), Hanna Szychowicz z OSB im Feliksa Parnella w Łodzi i Pola Gonciarz z OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Członkowie komisji, którzy wybierali młodych tancerzy do udziału w  finale,  zwrócili uwagę, że oceniali ich głównie na podstawie przesłanej dokumentacji i standardowych nagrań dokonywanych na szkolnych koncertach i konkursach. Tymczasem podczas konferencji zaprezentowano nakręcone przez TVP Kultura wizytówki młodych artystów, na których wszyscy z nich zaprezentowali się bardzo dojrzale i niezwykle interesująco, jako wyraziste osobowości.

Przed finałem przez cztery dni z młodymi artystami pracować będzie choreograf Jacek Przybyłowicz, który przygotuje z nimi krótkie choreografie grupowe. Choreograf podkreślił, że nie będzie się starał przekazać młodym tancerzom swojego stylu, raczej skupi się na wydobyciu w tańcu najlepszych cech i walorów każdego z uczestników: Moim zadaniem jest pozwolić im zaprezentować to, co w nich najlepsze. – mówi Przybyłowicz.

Podczas finału, który odbędzie się 28 maja w studio telewizyjnych na Woronicza, tancerzy oceni profesjonalne jury: Iwona Pasińska – tancerka, choreografka, pedagog, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Maksim Woitiul – pierwszy solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Filip Czeszyk – tancerz, choreograf, jeden z najlepszych instruktorów i choreografów hip-hopowych w Polsce. Iwona Pasińska zaznaczyła, że jury będzie szukać przede wszystkim osobowości artystycznej, dojrzałej do tego, aby wyjść ze swoim talentem w świat, zaprezentować się za pomocą świetnie opanowanej techniki i wyrazu ciała, które są absolutną podstawą. Podkreśliła też, że zanim jurorzy zwerbalizują to, co w danym występie ich zafrapowało, kto się wyróżnił, na pewno to poczują, bo taniec jest takim rodzajem sztuki, że jego przekaz po prostu się czuje.

Zwycięzca krajowych eliminacji będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się pod koniec roku w Czechach. Dwa lata temu Polskę reprezentowała Viktoria Nowak, która na konferencji prasowej opowiadała, jak wygrana w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy wpłynęła na jej karierę. Nowak przez dwa lata była tancerką zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu, a obecnie otrzymała angaż do zespołu baletu we Frankfurcie. Tancerka uważa jednak, że choć dzięki wygranej w Eurowizji została się bardzo rozpoznawalna i otrzymała dużo próśb o wywiady i sesje zdjęciowe, to w profesjonalnej karierze tancerza najważniejsze jest ciężko pracować i prezentować swoje umiejętności w różnych teatrach – wtedy można liczyć na propozycje angażu. Tak było w jej przypadku, kiedy to wystąpiła podczas gali baletowej w Kassel.

 

Opracowała: Katarzyna Gardzina-Kubała

 

***

Od 24 maja widzowie będą mogli śledzić przygotowania tancerzy do występu podczas zgrupowania w siedzibie zespołu Mazowsze w Otrębusach. Relacje na stronie internetowej http://mlodytancerzroku.tvp.pl/, na Facebooku https://www.facebook.com/mlodytancerzrokutvp/, a także po raz pierwszy na Instagramie @mlody_tancerz_roku  i Snapchacie młody tancerz.

Uczestnicy reprezentują różne style tańca m.in. klasyczny, współczesny, hip-hop. Podczas finału każdy z nich wykona solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Na zakończenie wydarzenia dwoje najlepszych uczestników podczas spontanicznego pokazu zaprezentuje taniec, który zadecyduje o zwycięstwie jednego z nich.

Finał konkursu „Młody Tancerz Roku” odbędzie się 28 maja o godz. 20.00 i będzie transmitowany na żywo przez TVP Kultura.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!


Krajowy konkurs „Młody Tancerz Roku” organizowany jest przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

***

 

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polscy tancerze wygrali dwukrotnie: w 2001 zwyciężyli Marcin i Dawid Krupińscy, a w 2015 Viktoria Nowak. Polska była także organizatorem Eurowizji dla Młodych Tancerzy: w 1997 konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w 2013 w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.