Wersja do druku

Udostępnij

31 marca o godz. 20.00 na antenie TVP Kultura odbędzie się transmisja półfinału konkursu Młody Muzyk Roku. 12 najzdolniejszych muzyków z całej Polski stanie do walki o tytuł najlepszego młodego instrumentalisty w kraju. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii.

Młody Muzyk Roku to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z klasycznych instrumentów. W 2016 roku konkurs jest organizowany i firmowany przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Projekt jest spektakularną akcją medialną promującą młode talenty, uczniów średnich szkół muzycznych.

Młodym artystom, którzy uprawiają muzykę klasyczną trudno zaistnieć jest w mediach, a w szczególności w telewizji. Głównie spowodowane jest to faktem, że rodzaj sztuki jaki uprawiają nie jest komercyjny i nie są w stanie szybko stać się gwiazdami show-biznesu. Założeniem  Młodego Muzyka Roku  jest zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia umiejętności w grze na instrumencie i w autentyczny sposób wspieranie młodych talentów. Staramy się ukazać, że wielogodzinne ćwiczenia na instrumencie, często kosztem czasu wolnego i wielu wyrzeczeń, mogą przynieść wspaniałe efekty, pozwolą zaistnieć w profesjonalnym świecie muzyki i stać się sposobem na atrakcyjne życie artystyczne. Całe przedsięwzięcie wbudowujemy we współczesną rzeczywistość medialną. Uruchamiamy nowoczesne technologie telewizyjne i tym samym zachęcamy młodych ludzi do śledzenia na bieżąco zmagań swoich rówieśników.

Konkurs składa się z dwóch etapów: półfinału i finału. Zwycięzca konkursu będzie jednocześnie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Półfinalistów wybiera organizator konkursu – TVP Kultura oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie dotychczasowych osiągnięć artystycznych.

Półfinaliści zaprezentują się przed Jury złożonym z autorytetów w dziedzinie muzyki poważnej. 31 marca br. w Studiu  Telewizji Polskiej młodzi instrumentaliści wykonają ok. 5 minutowy program na instrument solo lub z towarzyszeniem fortepianu. Jury wybierze finalistów, którzy wystąpią w widowisku telewizyjnym, transmitowanym przez TVP Kultura 11 kwietnia. 

W finale najlepsi młodzi instrumentaliści wystąpią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Każdy z finalistów wykona krótki utwór, a jurorzy w sposób jawny odniosą się do wszystkich prezentacji. Czwartym głosem jurorskim jest głos telewidzów, którzy wybiorą swojego faworyta za pośrednictwem systemu audiotele. 

Finał konkursu Młody Muzyk Roku odbędzie się w siedzibie Zespołu „Mazowsze” w Otrębusach  i jest zaplanowany jest jako nowoczesne widowisko telewizyjne, którego celem jest ukazanie konkursu muzyki klasycznej w przystępny i aprobowany przez młodzież sposób. Koncert ten, jest również okazją dla finalistów, do zmierzenia się z rozbudowaną sytuacją medialną.   

Młody Muzyk Roku pokazuje, że w dzisiejszej dobie mediów można z powodzeniem i w atrakcyjny sposób promować młodych instrumentalistów specjalizujących się w wykonywaniu muzyki klasycznej.

Skład jury:
Paweł Kotla
Katarzyna Budnik-Gałązka
Włodek Pawlik

W Finale Konkursu uczestnikom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy.

 

www.mlodymuzykroku2016.tvp.pl