Młody Duch Tańca to taneczny projekt polsko – japoński, który swą prapremierę miał w 2017 roku i wielokrotnie gościł na polskich oraz japońskich wiodących scenach teatrów muzycznych i operowych, zawsze zbierając znakomite recenzje. Pomysłodawcą oraz reżyserem tego widowiska jest wybitny polski tancerz – Wiesław Dudek – Ambasador Polskiej Kultury oraz Fundator i Prezes Fundacji Duch Tańca Wiesława Dudka – organizator przedsięwzięcia. Wykonawcami są młodzi artyści ze szkół baletowych w Polsce i Japonii.

Wersja do druku

Udostępnij

Młody Duch Tańca9 września 2023, godz. 19.00Opera Narodowa, Sala Moniuszki

Tematem tegorocznej edycji jest spektakl o Mikołaju Koperniku COPERNIC 550, stworzony specjalnie z okazji 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma. Jest on interdyscyplinarnym widowiskiem na które składają się nieróżnorodne style technik tańca współczesnego prezentowane przez każdego z twórców oraz muzyka wielu wybitnych i znanych kompozytorów.Do realizacji tegorocznego wydarzenia zaproszonych zostało sześciu polskich choreografów, zarówno młodych: Bartłomiej Malarz, Emilia Sambor, jak i tych, którzy na swoim koncie mają już znakomite kreacje w kraju i za granicą: Katarzyna Kozielska, Aleksandra Dziurosz, Przemysław Grządziela, Małgorzata Borowiec.

Projekcje multimedialne Daniela Stryjeckiego, jednego z najlepszych reżyserów mega widowisk artystycznych, reżyseria świateł, niezbędne rekwizyty, dekoracje, nowatorskie kostiumy oraz głos narratora wprowadzający widza w nastrój podróży w kosmos są wartością dodaną spektaklu.W przygotowaniu tegorocznego projektu wzięło udział około 50 wykonawców – w tym najzdolniejsi uczniowie z Ogólnokształcących Szkół Baletowych w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu oraz ich rówieśnicy ze szkół baletowych w Japonii.

Projekt jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Opera Nova w Budgoszczy

Kontakt dla mediów:

Adam Kozal, dział literacki i marketingu, akozal@teatrwielki.pl
Dorota Korzeniowska, dział literacki i marketingu, dkorzeniowska@teatrwielki.pl
Agnieszka Wolak, kierownik działu literackiego i marketingu, awolak@teatrwielki.pl