W poniedziałek 2 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprezentowało się pięcioro finalistów tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TVP Kultura oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Artystka – Milena Pioruńska będzie reprezentować Polskę w lipcu na jubileuszowym 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Wersja do druku

Udostępnij

Młody Muzyk Roku jest ogólnopolskim konkursem organizowanym co dwa lata, który ma na celu promocję najlepszych młodych muzyków grających na instrumentach klasycznych. Jest to znaczące wydarzenie medialne, które promuje najzdolniejszych uczniów średnich szkół muzycznych i ma na celu zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia umiejętności gry na instrumentach.

Milena Pioruńska jest uczennicą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza. Gra na skrzypcach od 5 roku życia. Jako solistka wystąpiła w ponad 150 koncertach! Wzięła udział w przeszło 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.

W wolnym czasie spotyka się z przyjaciółmi, medytuje i ćwiczy jogę. Uwielbia sushi, a pod ręką ma zawsze skrzypce i walizkę! Jest dumna z wyboru muzycznej drogi. Przed dużą publicznością występowała niejednokrotnie – m.in. jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Węgierskiego Radia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie oraz w telewizyjnym, muzycznym talent show WIRTUOZI V4+.

W finale tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Główną walczyli również: Józef Wajdzik, akordeon (Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu), Małgorzata Cieszko, obój (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej), Paweł Libront, klarnet (Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy), Krzysztof Wierciński, fortepian (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie).

Finaliści zaprezentowali podczas koncertu utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Były to dzieła Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Carla Marii von Webera i Ole Schmidta. Podczas wydarzenia ze swoim zespołem wystąpił też Jan Pieniążek – perkusista, który tytuł Młodego Muzyka Roku zdobył w poprzedniej edycji konkursu.

Uczestników konkursu oceniało Jury w składzie: Alicja Kieruzalska, Dawid Runtz, Marek Bracha (przewodniczący). Decyzją Jury Nagrodę Główną ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczyła zwycięzcy Agnieszka Hejduk-Domańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrodę ufundowaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Zdzisława Bujanowskiego wręczyła Agnieszka Hejduk-Domańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody specjalne dla Finalistów Konkursu Młody Muzyk Roku 2022 – indywidualne pakiety konsultacyjno-warsztatowe wspieraMY, ufundowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wręczyła Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Nagrodę dodatkową, ufundowaną przez Prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego wręczyła Kalina Cyz, Dyrektor Redaktor Naczelna TVP Kultura i zastępca dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP.

Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu Młody Muzyk Roku są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Partnerem wydarzenia była Filharmonia Narodowa w Warszawie.

Kontakt dla mediów:

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Agata Szymczak: agata.szymczak@nimit.pl, +48 785 310 000

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

fot. Marta Ankiersztejn

powiązane

Publikacje

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close