Wersja do druku

Udostępnij

Tanecznym krokiem weszliśmy w kolejne ważne święto – 30 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jazzu.

Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej – tak pisała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa przy okazji pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu w 2012 roku.

Z tej okazji wszystkim twórcom, wykonawcom i sympatykom muzyki jazzowej życzymy, aby jej dźwięki nie milkły i jak najprędzej znów wypełniły swoją stałą przestrzeń.

Planowane obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu, które miały mieć miejsca w Cape Town, odbędą się jedynie wirtualnie. Całość poprowadzi inicjator święta Herbie Hancock.

Główny koncert rozpocznie się jak zwykle 30 kwietnia o godzinie 20.00 (czasu środkowoeuropejskiego), a wezmą w nim udział między innymi John McLaughlin, Jane Monheit, Alune Wade, John Beasley, Ben Williams, Lizz Wright, John Scofield, Igor Butman, Evgeny Pobozhiy, Youn Sun Nah, A Bu, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves i Joey DeFrancesco. Prezentowane będą również wcześniej nagrane materiały nadesłane przez muzyków jazzowych z całego świata.

Obchody wirtualne zaczęły się jednak już godzinie 10.00 polskiego czasu kilkoma sesjami paneli dyskusyjnych, programów dla dzieci oraz wirtualnych klas mistrzowskich. Spotkania te prowadzone są w sześciu językach, a wśród prowadzących znajdą się Danilo Perez, Igor Butman, Dee Dee Bridgewater i Marcus Miller.

Wszystkie wydarzenia transmitowane są na stronie Międzynarodowego Dnia Jazzu www.jazzday.com.

Wirtualne imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu odbędą się także w Polsce.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach we współpracy z Dwójką – Programem 2 Polskiego Radia uruchomiła akcję „Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce”, w ramach której na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl można wysłuchać archiwalnych koncertów Orkiestry. Tym razem  NOSPR z gwiazdami –  Tomaszem Stańką, Władysławem „Adzikiem” Sendeckim i NDR Big Band.

W Radiu Jazz dziś Dzień z Kubą Więckiem. W programie audycji prezentowane będą utwory z dorobku artysty, jego inspiracje, a także zapis koncertu z lutego 2020 roku w Budapest Music Center. Zaplanowano również wywiad Piotra Wickowskiego z Kubą Więckiem.

Organizatorzy Katowice JazzArt Festival, który miał się odbyć pod koniec kwietnia, również zaplanowali transmisję jazzowych koncertów w Internecie. O godzinie 18.00 odbędzie się koncert Joanny Dudy promujący materiał z jej najnowszego albumu „Keen”. Pianistka miała wystąpić podczas finału festiwalu, dzięki mediom społecznościowym zagra w Gdyni, a koncert zobaczymy na żywo na platformach YouTube i Facebook.

W sieci pojawiło się także wiele cennych nagrań z udziałem polskich muzyków jazzowych, wśród nich m.in. Atom String Quartet z utworem „Dean Town” oraz Big Band Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z utworem „Soul Bossa Nova” Quincy’ego Jonesa.

Happy Jazz Day!

Opracowanie we współpracy z JazzPress