Narodowy Instytut Muzyki i Tańca prowadzi aktywne działania na rzecz współpracy polskich artystów z zagranicznymi choreografami w ramach Projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne. W grudniu powstaną w Polsce spektakle, które w 2022 roku zostaną pokazane na arenie międzynarodowej.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowe rezydencje choreograficzne to wspaniała okazja nie tylko do zaprezentowania swojej twórczości zagranicznej publiczności, ale i wielka możliwość rozwoju dla polskich twórców tańca. Zróżnicowanie środowiska oraz nowe inspiracje pomagają tancerzom jeszcze bardziej rozwijać swój warsztat, i chcemy ich w tym wspierać – komentuje Alicja Kosińska, specjalistka ds. programowych w Departamencie Tańca Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Już niebawem odbędą się premiery trzech spektakli rezydencyjnych: współtworzony przez aktorkę słyszącą i niesłyszącą „Siostrzeństwo/Sisterhood”, spektakl przeznaczony dla najmłodszych odbiorców w wieku 3-6 lat „Mój ogon i ja” oraz  spektakl street dance „Step by step”.

„Siostrzeństwo” PREMIERA 13 grudnia godz. 18, godz. 20:30 / Dom Rzemiosł Teatralnych w Krakowie

Spektakl to teatralno – taneczne spotkanie dwóch kobiet, słyszącej i niesłyszącej, które za pomocą nowego języka teatru, chcą poruszyć temat kobiecości. Siły i niezależności, którą w sobie mają, a także tego jak o nie walczą. Do tego jak postrzegają siostrzeństwo posłużą im własne doświadczenia, a także tekst Zuzanny Ginczanki „Zdrada”, który jest impulsem do mówienia o relacji kobiet z otaczającym je światem i między nimi samymi. Tekst jest przetłumaczony na polski język migowy (PJM). Połączenie słowa pisanego z miganym pozwala stworzyć nową formę ekspresji teatralnej. Jedna z aktorek jest niesłysząca, ale w spektaklu nie pada informacja, która z nich ma niepełnosprawność słuchu. Widz powinien to sam zauważyć, a może wręcz nie będzie w stanie tego jednoznacznie określić. Istotnym jest podkreślenie, że każda z kobiet, mimo różnic ma te same emocje, potrzeby i prawa.

Choreografię do spektaklu stworzyła Kate Marsh – brytyjska tancerka z niepełnosprawnością, która od 20 lat tańczy, tworzy choreografie i zajmuje się pracą dydaktyczną. Na scenie pojawią się Dominika Feiglewicz i Patrycja Jarosińska. Obie artystki w 2019 i w 2021 roku uczestniczyły w laboratoriach „Taniec i niepełnosprawność- przekraczanie granic”, organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i British Council w  ramach projektu Europe Beyond Access.

Premiera zagraniczna w 2022 roku w Peterborough (Wielka Brytania) w siedzibie Metal Chauffeur’s Cottage.

„Mój ogon i ja”  PREMIERA 19 grudnia godz. 11 / Teatr Polski w Poznaniu

Spektakl adresowany do rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat, w humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiada o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa. Podczas wydarzenia twórczynie zapraszają rodziny do wspólnej zabawy ruchowej wraz z performerami i uwolnienia twórczej energii, która często uśpiona, ukrywa się w naszych ogonach.

Choreografię stworzy kolektyw Holobiont: Hanna Bylka-Kanecka i Aleksandra Bożek-Muszyńska we współpracy z zaproszonymi choreografkami z Niemiec: Heike Kuhlmann, Adalisą Menghini i Ka Rustler. Twórczynie kolektywu Holobiont mają wieloletnie doświadczenie w pracy nad projektami wielopokoleniowymi i wspólnie kreują markę niezależnego kolektywu, stąd ich współpraca w ramach projektu.

W 2022 roku spektakl zostanie zaprezentowany w Berlinie w Somatische Akademie Berlin GmbH, a jeżeli uda się pozyskać dodatkowe środki, projekt będzie rozbudowany, m.in. o wydanie edukacyjnego zina, będącego inspiracją do rodzinnych zabaw ruchowych w domu lub placówkach edukacyjnych.

„Step by Step” PREMIERA 22 grudnia godz. 19 /  Centrum Kultury w Lublinie (Pokaz przedpremierowy godz. 17)

Celem projektu jest stworzenie pełnowymiarowego spektaklu teatru-tańca, posługującego się stylami tańca wchodzącymi w rodzinę street-dance. Jego  tematem jest proces zmiany tego, co stare w kontekście bycia członkiem grupy. Trzonem tańca street-dance jest jego społeczny aspekt, hip-hop nie istnieje bez bliskich relacji ludzi, którzy go tworzą. Projekt jest reakcją na niezaprzeczalne i nie dające się nie zauważyć wykluczenie tancerzy hip-hopowych ze scen polskich teatrów. „Step by step” ma ambicję przełamać barierę w naszym kraju, aspiruje do projektu-fuzji między tańcem teatralnym (współczesnym) a tańcem hip-hop, ukazując głębię i wielowymiarowość ruchu niezależnie od stylu tańca.

Polska grupa Co Jest Crew w składzie: Agnieszka Konopka, Ewa Bielak, Piotr Polarski i Jan Jagodziński, zaprosiła do współpracy tunezyjskiego choreografa Hamdiego Dridiego ze względu na jego dorobek artystyczny w dziedzinie łączenia współczesnej myśli teatru-tańca z technikami takimi jak bboying, hip-hop, house czy popping.

Podwójna premiera spektaklu odbędzie się 22 grudnia 2021 roku w Centrum Kultury w Lublinie, które od dawna próbuje rozpocząć współpracę z tancerzami street-dance w Polsce i Europie. Premiera spektaklu właśnie tam będzie zwieńczeniem relacji tego ośrodka z tancerzami streetowymi w ostatnich latach. Premiera zagraniczna odbędzie się dzięki zaprzyjaźnionemu ośrodkowi w Niemczech – berlińskiej instytucji Flying Steps.

Wszystkie spektakle są współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 O programie:

PolandDances to wszechstronne narzędzie impresariatu, którego celem jest wspieranie w promocji polskich twórców tańca zagranicą oraz w nawiązywaniu przez nich współpracy międzynarodowej. Od 2020 roku pod szyldem PolandDances zrealizowano m.in. kilkadziesiąt trailerów polskich spektakli oraz stworzono stronę internetową polanddances.pl – angielskojęzyczny katalog polskiej twórczości tanecznej, prezentujący ofertę z której może skorzystać zagraniczny odbiorca.

PolandDances to też rezydencje choreograficzne. Do cyklicznych rezydencji należą prowadzone od  2020 roku coroczne edycje projektu „Project 2/3” – programu-wymiany rezydencyjnej, której partnerem jest Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois TROIS C-L. Program łączy środowiska taneczne Polski i Luksemburga, dając wsparcie produkcyjno-rezydencyjne, a także zwiększając obecność tańca w świadomości mieszkańców obu krajów.

Osoba do kontaktu:

Alicja Kosińska: +48 785 210 000 alicja.kosinska@nimit.pl

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak: +48 785 310 000  agata.szymczak@nimit.pl