Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowa konferencja Dziedzictwo Piny Bausch. Inspiracje, odwołania, testament. Oddziaływanie Tantheater Wuppertal Piny Bausch na współczesny teatr, taniec, film, myśl krytyczną odbędzie się w dniach 19-21 września w ramach 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.

Konferencja towarzyszy występom Tanztheater Wuppertal Pina Bausch w Warszawie w Teatrze Wielkim − Operze Narodowej, ma pełnić rolę swoistego komentarza do twórczości niemieckiej choreografki i stać się uzupełnieniem wiedzy o niej. To nie tylko szansa zapoznania się z myślą krytyczną inspirowaną teatrem tańca, ale też okazja do spotkania artystów, którzy zgodzili się na udział w dyskusji panelowej zorganizowanej w ramach konferencji.

W dyskusji uczestniczyć będą Prof. Dr Gerald Siegmund, Prof. Dr Sabine Huschka, Arnd Wesemann, Norbert Servos, Jo Ann Endicott, Dominique Mercy, Robert Sturm, Daphnis Kokkinos, Michael Strecker, Prof. Elżbieta Kalemba-Kasprzak, Janusz Subicz. Dyskusję poprowadzi Roman Arndt.

Konferencja ma być nie tyle miejscem wypowiedzi na temat istoty fenomenu twórczości Piny Bausch, lecz przestrzenią dla refleksji nad jej dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. W jakim stopniu język Tanztheater stał się uniwersalnym językiem komunikacji we współczesnym teatrze, tańcu, filmie? Jak zmienił i nadal zmienia on myślenie o tańcu? Czy istnieje przesłanie, które Pina Bausch pozostawiła sztuce współczesnej?

Do wymiany poglądów organizatorzy zaprosili zarówno gości z Niemiec, jak i referentów z Polski, którzy m. in. wskażą i uświadomią ślady obecności dzieła Bausch we współczesnym polskim teatrze. Wśród gości z zagranicy znajdą się wybitni badacze tańca i twórczości Bauch, m.in. Roman Arndt, Gerlad Siegmund, Sabine Huschka, Norbert Servos i Arnd Wesemann. Polskie środowisko naukowe reprezentować będą m.in. Elżbieta Kalemba-Kasprzak i Krystyna Duniec.

Wprowadzenie i prowadzenie konferencji: Dr Aleksandra Rembowska – Wykładowczyni Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Autorka książki Teatr Tańca Piny Bausch. Sny i rzeczywistość (2009).

19-21 września, Akademia Teatralna – Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24 w Warszawie

wstęp wolny

Pełny program konferencji pod adresem http://www.cialoumysl.pl/projekty/stronytekstowe?id=209