W Bibliotece NIMiT została uruchomiona Mediateka Cyfrowa. W jej skład wchodzi zarówno Kolekcja Cyfrowa NIMiT (są to e-booki dostępne na czytnikach e-booków) oraz zdigitalizowany zasób filmów o tańcu.

Wersja do druku

Udostępnij

Dlaczego powstała?

Mediateka jest efektem prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca programu Digitalizacja Polskiego Tańca. Ma na celu zdigitalizowanie audiowizualnych materiałów archiwalnych znajdujących się w tej placówce. Przez dwa lata trwania programu udało się przygotować 1948 obiektów cyfrowych.

Zdigitalizowane zasoby są imponujące

Wśród materiałów cyfrowych znajdują się nagrania dzieł artystycznych, takie jak przedstawienia teatralne, baletowe, taneczno-muzyczne, współczesne choreografie, ale też materiały związane z praktyką taneczną, jak filmy instruktażowe dotyczące wielu technik tanecznych. Bogaty jest również zbiór stanowiący dokumentację życia tanecznego w Polsce. Są to przeglądy teatrów tańca i inne materiały z festiwali muzyczno-tanecznych. W projekcie dokonano digitalizacji depozytu bibliotecznego Fundacji Ciało/Umysł (materiały dotyczące „Festiwalu Ciało/Umysł”). Zgromadzone materiały dotyczą m. in. zespołu Balet Cracovia Danza, zespołu Kieleckiego Teatru Tańca, Polskiego Teatru Tańca, Śląskiego Teatru Tańca, Teatru Rozrywki i wiele innych. Ponadto, Mediateka Cyfrowa zawiera reportaże i wywiady z tancerzami i choreografami. Wszystkie filmy pochodzą z darowizn i są udostępniane na miejscu w czytelni NIMiT. Stanowią część Narodowego Archiwum Tańca.

fot. Krzysztof Wargenau

 Cele i założenia Mediateki

Zadaniem Mediateki Cyfrowej, jako największej do tej pory kolekcji cyfrowej dedykowanej tańcowi, jest wsparcie badań sztuk scenicznych prowadzonych w Polsce. Równie ważne są dla nas potrzeby edukacyjne i popularyzatorskie, którym podporządkowana jest misja, tak Instytutu jak i jego biblioteki. Dlatego w ramach czytelni NIMiT została założona Pracownia Biblioteczna, gdzie można skorzystać z graficznego programu komputerowego LabaNotator. Jest to praktyczne narzędzie do zapisu kinetogramów. Każdy kto chciałby zapisać układy taneczne na potrzeby swojego przedstawienia ma do dyspozycji stanowisko komputerowe i może na miejscu wydrukować efekty swojej pracy.

fot. Krzysztof Wargenau

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia Czytelni NIMiT i skorzystania z zasobów Mediateki.