Wersja do druku

Udostępnij

Niezwykle miło nam poinformować, że Mateusz Pliniewicz, którego debiutancki album został wydany w ramach programu IMiT „Jazzowy debiut fonograficzny”, został nominowany do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii „Fonograficzny debiut roku / Muzyka jazzowa”.

Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 26 kwietnia 2017 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia, o godz. 22.20).

Album zespołu Mateusz Pliniewicz Quartet – „Warsztat dźwięku” jest efektem realizacji piątej edycji programu IMIT„Jazzowy debiut fonograficzny” . Album został wydany nakładem wytwórni  PLUM sp. z o.o.

Skład zespołu:
Mateusz Pliniewicz – lider, skrzypce,
Nikola Kołodziejczyk – fortepian,
Marcin Jadach – kontrabas,
Szymon Madej – perkusja

„Mateusz Pliniewicz – Warsztat Dźwięku” to formacja złożona z czterech muzyków współpracujących ze sobą od 2008 roku. Połączenie fortepianu, skrzypiec, akustycznej sekcji rytmicznej i elektroniki,  umożliwia kreowanie nowego wymiaru muzyki, do tej pory niespotykanej. Nie obce im są sonorystyczne eksperymenty, ogromna ekspresja, pomysłowość oraz otwartość i ciekawy dialog ze współczesnym brzmieniem muzyki. Kolektywne improwizacje budowane na fundamencie wrażliwości muzyki klasycznej i nieprzewidywalności free jazzu są doskonałą okazją do zagłębienia się w tej niesamowitej przestrzeni tworzonej przez muzyków. Zespół wykonuje autorski program.

Koncert promujący album odbył się 10 lipca 2016 roku w Soho Factory w Warszawie, podczas Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2016. Koncert został zorganizowany w ramach współpracy Instytutu Muzyki i Tańca z Fundacją Jazzarium.