Wersja do druku

Udostępnij

22 listopada w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, odbędzie się koncert współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje”, na którym zabrzmi Koncert fortepianowy b-moll Witolda Maliszewskiego.

Utwór zabrzmi w interpretacji Łukasza Trepczyńskiego (fortepian) i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Marzeny Diakun – laureatki „Srebrnej Batuty” na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga (2012) organizowanym przez Filharmonię Śląską w Katowicach.

Ponadto, w programie koncertu –  Uwertura do opery Oberon Carla Marii Webera i Symfonia nr 103 Es-dur Z werblem kotłów Józefa Haydna.

Wykonanie Koncertu fortepianowego Witolda Maliszewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Więcej informacji o koncercie na stronie Filharmonii Świętokrzyskiej

Serdecznie zapraszamy!

Łukasz Trepczyński – urodził się w Radomsku. Pochodzi z Przedborza nad Pilicą. Ukończył z wyróżnieniem PSM I st. w Końskich w klasie Aureliusza Mendery oraz PSM im. H. Wieniawskiego w Łodzi klasie Barbary Talmy-Sutt. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Andrzeja Jasińskiego i w klasie kameralistyki Reginy Michalak. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in.: EPTA w Krakowie (2000), 41 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2007), VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007). Jest także laureatem II miejsc – w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (2006), Yamaha Music Fundation of Europe Scholarship 2008 Piano Competition Gdańsk oraz w VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (2008). Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich profesorów, jak m.in.: Vladimir Krainev, Krystian Zimerman, Dang Tai Son. Koncertował w wielu miastach europejskich, a także w Moskwie i we Lwowie, zaś w kraju z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Łódzkiej, Częstochowskiej, Podlaskiej. Występował z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Praskiej. Stypendysta m.in. Funduszy Pomocy Młodym Talentom pp. Kwaśniewskich, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury.

Marzena Diakun – ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego oraz studia podyplomowe w klasie prof. Urosa Lajovica na Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Stypendystka Ministra Kultury. Jest laureatką II nagrody „Srebrnej Batuty” na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012) i II nagrody na 59. Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu „Praskiej Wiosny” (2007), finalistką Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2006) oraz półfinalistką Quadaques Competition w Barcelonie i Donatella Flick Competition w Londynie (2008).
Brała udział w licznych kursach dyrygenckich pod kierunkiem J. Salwarowskiego, M. Tracza, G. Chmury oraz C. Mettersa, H. Griffithsa, D. Zinmana, K. Masura i P. Bouleza. Debiutowała w 2002 (II rok studiów), prowadząc finałowy koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej z Filharmonią Koszalińską. Współpracując z agencją koncertową Marka Tracza, kilkakrotnie odbyła trasę koncertową po Niemczech, Szwajcarii, Danii oraz Chinach. Jako dyrygent gościnny współpracowała m. in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Filharmonii Czeskiego Radia, Sinfonietty w Zilinie, Filharmonii w Zlin, NOSPR, Connecticut Chamber Viruosi (USA), Berg Orchestra (Praga). Była asystentką Jerzego Maksymiuka (Filharmonia Koszalińska), Andreya Boreyki (Berner Symphony Orchestra w Szwajcarii), Richarda Rosenberga (National Music Festival w Chestertown – USA). Od 2009 jest pierwszym dyrygentem hiszpańskiego zespołu „Smash Ensemble”, z którym dokonała wielu prawykonań muzyki hiszpańskich kompozytorów podczas koncertów w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Litwie. Posiada stopień doktora sztuki muzycznej. Od 2011 pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.