Wersja do druku

Udostępnij

W marcu, w ramach Polskiej Sieci Tańca 2019 widzowie z Warszawy i Poznania będą mogli obejrzeć spektakl Stalking Paradise Lubelskiego Teatru Tańca (odpowiednio: 5 i 7 marca), a widzowie z Siedlec Raw Light Anny Nowickiej (16 marca) i Płaczki Grupy Wokół Centrum (17 marca) –  dwa spektakle przeniesione z zeszłorocznej edycji PST. Ideą przyświecającą Polskiej Sieci Tańca jest wspieranie cyrkulacji rodzimych produkcji tanecznych po ośrodkach kultury z całego kraju i wymiana artystyczna. W 2019 roku w Sieci znalazło się aż 12 ośrodków, a jej głównym organizatorem został Instytut Muzyki i Tańca.

 

Stalking Paradise powstał pod kierunkiem norwesko-estońskiego duetu choreografów Roosna i Flak, w którym tancerze Lubelskiego Teatru Tańca oraz Pracowni Fizycznej z Łodzi wspólnie poszukują odpowiedzi na pytania o wiarę. W co wierzymy? Dlaczego wierzymy w to, co robimy? Dlaczego tak trudno jest pogodzić ze sobą różne przekonania? Rozmaite elementy wiary poddane są analizie w spektaklu, zarówno poprzez ruch, jak i dźwięk oraz tekst

 

Raw Light jest wymierną, fizyczną podróżą stającego się ciała; ulotną próbą nadania formy nieustannie zmieniającemu się doświadczeniu, działaniem umożliwiającym wyłonienie się migoczących obrazów; bezpośrednim uobecnieniem płynnego, wielowarstwowego ciała kalejdoskopowego, które tańczy w surowym świetle na styku realnego i wyobrażonego, odczuwanego i śnionego, odważnie wskazując niewidzialne i nieznane; język, oczy i kończyny zwrócone ku jasności. Z naciętej tkanki czasu i przestrzeni wyrasta trwałe zaufanie.

 

Płaczki to dotykający tematu żałoby interaktywny spektakl, który przełamuje bariery sceniczności, buduje intymność w bliskim spotkaniu między widzem a artystą. Obecność i koncentracja tancerek są tu wystawione na próbę w nastrojowych, na wpół improwizowanych działaniach w konfrontacji z publicznością.

 

Harmonogram pokazów w marcu:

 

5 marca, godz. 19.00

Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 

Lubelski Teatr Tańca Stalking Paradise

 

7 marca, godz. 19.00

Poznań, Stary Browar

 

Lubelski Teatr Tańca Stalking Paradise

 

16 marca, godz. 18.30*

Siedlce, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego

 

Anna Nowicka Raw Light

 

17 marca, godz. 17.00*

Siedlce, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego

 

Grupa Wokół Centrum Płaczki

 

*pokazy przeniesione z programu Polskiej Sieci Tańca 2018

 

 

***

Polska Sieć Tańca to pierwsza, sformalizowana sieć centrów wspierających sztukę tańca, opierająca się na współpracy dwunastu ośrodków w całej Polsce. Sieć wspiera cyrkulację rodzimych produkcji oraz wymianę artystyczną w naszym kraju, a jej otwartość zarówno na instytucjonalne teatry, jak i na niezależnych twórców, daje szansę na zaprezentowanie polskiej sztuki tańca w całej jej różnorodności.

 

W 2019 roku PST tworzą centra założycielskie Sieci: Lubelski Teatru Tańca, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Krakowskie Centrum Choreograficzne, program Stary Browar Nowy Taniec, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, oraz nowi partnerzy: Fundacji Polka dot, Centrum Sztuki Mościce, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Suwalski Ośrodek Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Centrum Sztuki Tańca we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

 

Kierownikiem i pomysłodawcą Polskiej Sieci Tańca jest Maciej Kuźmiński.

Głównym organizatorem Polskiej Sieci Tańca od 2019 roku jest Instytut Muzyki i Tańca.

 

Więcej informacji na stronie: www.pst.info.pl
Kalendarz wydarzeń

 

PST grafika 2019 (miniaturka)