Wersja do druku

Udostępnij

W tym tygodniu rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Macieja Tomasiewicza w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w ramach programu IMiT „Dyrygent – rezydent”.

Maciej Tomasiewicz uczestniczy w przygotowaniach do koncertu w ramach Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego jako asystent Mirosława Jacka Błaszczyka. Wykonawcami koncertu, który odbędzie się 23 listopada o godz. 19.30 w kościele pw. Apostołów św. Piotra i Pawła w Katowicach będą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka i Julian Gembalski – organy. Słowo o muzyce wygłosi Regina Gowarzewska. W programie: prawykonanie Koncertu organowego Stanisława Moryty oraz VIII Symfonia h-moll Niedokończona Franciszka Schuberta i Kantata na organy op. 26 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Koncert organowy Stanisława Moryty powstał w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach rezydencji dyrygenckiej Macieja Tomasiewicza w Filharmonii Śląskiej odbędzie się jeszcze sześć koncertów, w tym pięć samodzielnie przygotowanych i poprowadzonych przez dyrygenta-rezydenta.

W styczniu Maciej Tomasiewicz poprowadzi cztery koncerty edukacyjne z cyklu „Młoda Filharmonia”, a 10 maja 2014 roku wystąpi na koncercie abonamentowym z utworami Feliksa Mendelssohna – Koncertem podwójnym d-moll na skrzypce i fortepian oraz II Symfonią D-dur na orkiestrę smyczkową. Wykonawcami będą Śląska Orkiestra Kameralna oraz Artur Jaroń (fortepian) i Dariusz Zboch (skrzypce).

Maciej Tomasiewicz – dyrygent – rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2013/2014

Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, w klasie skrzypiec mgr Małgorzaty Nowak-Dąbrowskiej. Sfinalizował studia I stopnia na Akademii Muzycznej w Katowicach z tytułem licencjata na kierunkach kompozycji i teorii muzyki oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie adt dra Szymona Bywalca, pod okiem którego kształcił się także na studiach II stopnia. W czerwcu 2012 roku swój dyrygencki koncert dyplomowy poprowadził z muzykami i na estradzie Filharmonii Śląskiej.

Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych przez Larrego Livingstona, Kimcherie Lloyd oraz Rafała Jacka Delektę. Współpracował również z Jackiem Kaspszykiem jako II dyrygent podczas wykonania Das klagende lied Gustava Mahlera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Dotychczas prowadził koncerty m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Akademicką Orkiestrą Kameralną, Silesian Art Ensemble oraz Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował także jako skrzypek i dyrygent z Orkiestrą Kameralną Archetti.

Pełniąc rolę dyrygenta-asystenta, wystąpił z Szymonem Bywalcem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach w utworze Dariusza Przybylskiego – Katabasis. Wykonanie to zostało zarejestrowane na płycie CD pt: Szaleństwo koncertowania, wydanej jako dodatek do czasopisma Twoja Muza.