Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Macieja Koczura w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w ramach programu IMiT „Dyrygent – rezydent”.

Maciej Koczur uczestniczy w tym tygodniu w przygotowaniach do Koncertu premier, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej 29 listopada o godz. 19.00.

W programie koncertu: Bronisław Kazimierz Przybylski – North na saksofon i orkiestrę, Andrzej Kwieciński – Koncert klawesynowy (na zamówienie FŁ) i Paweł Mykietyn – Koncert na flet i orkiestrę (na zamówienie FŁ).

Utwory Andrzeja Kwiecińskiego i Pawła Mykietyna powstały w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wykonawcy: Goska Isphording – klawesyn, Łukasz Długosz – flet, Paweł Gusnar – saksofon, Wojciech Rodek – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej.

W ramach rezydencji dyrygenckiej Macieja Koczura w Filharmonii Łódzkiej, w sezonie 2013-14 odbędą się jeszcze cztery koncerty.

21 lutego 2014 r. Maciej Koczur poprowadzi koncert na którym zostanie wykonana Symfonia Luci nella Notte Andrzeja Kwiecińskiego [utwór zamówiony w ramach programu IMiT „Kompozytor-rezydent”], Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert skrzypcowy G-dur KV 216, Paula Hindemitha – Trauermusic i Johannesa Brahmsa – I Symfonia c-moll. Wykonawcami będą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej i Benjamin Marquis Gilmore (skrzypce, altówka).

 

Maciej Koczur – „Dyrygent – rezydent” Filharmonii Łódzkiej w sezonie 2013/2014

Urodził się w 1989 roku w Gdowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury Pawła Przytockiego. Był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dwukrotnym stypendystą rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz wyróżnionym przez Radę Miasta Jaworzna w 2012 roku za „wybitne umiejętności i osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i niezwykłą zdolność komunikacji z orkiestrą oraz publicznością”. W 2009 roku został nagrodzony stypendium im. prof. Jerzego Katlewicza oraz w 2012 stypendium fundacji „Sapere Auso“.

Od 2008 roku jest dyrygentem Orkiestry Kameralnej „Archetti”, która pod jego batutą zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas „32. Bydgoskich Impresji Muzycznych”, III miejsce z wyróżnieniem w kategorii orkiestr smyczkowych na międzynarodowym konkursie odbywającym się w ramach festiwalu „4th Summa Cum Laude International Youth Music Festival” w Wiedniu oraz I miejsce w kategorii orkiestr smyczkowych i symfonicznych na międzynarodowym konkursie w ramach festiwalu „European Music Festival for Young People” w Neerpelt.

Od 2010 roku współpracuje z Krakowską Młodą Filharmonią w charakterze asystenta dyrygenta.

Jest współzałożycielem i prowadzącym oktet wokalny „Oktofonia”. Współpracuje z Markiem Chołoniewskim, dyrygując Orkiestrą ElektroNovą i Vibrator Ensemble. Współpracował również m.in. z J. Maksymiukiem, K. Danczowską, M. Zeuthenem, M. Nosalem oraz M. Andryskiem.

Starając się zrozumieć specyfikę współpracujących ze sobą muzyków, poszerza swoją wiedzę i umiejętności ucząc się gry na różnych instrumentach orkiestrowych.