Wersja do druku

Udostępnij

W środę i czwartek (19-20 czerwca) o godz. 19.00 w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82) na zakończenie X Poznańskiej Wiosny Baletowej odbędzie się premiera projektu Lutosławski. Wieczór młodych choreografów, podczas którego pokazane zostaną prace artystów związanych z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Koncepcja projektu skupia się wokół wykorzystania nagrań utworów muzycznych Witolda Lutosławskiego, do których zostaną przygotowane choreografie klasyczne i neoklasyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będą prezentacje prac wizualnych i multimedialnych inspirowanych muzyką Lutosławskiego. Jednocześnie realizacja projektu służyć ma konfrontacji zgromadzonych przedstawicieli środowisk twórczych z zakresu muzyki, tańca, sztuk wizualnych. Interdyscyplinarny charakter zadania nawiązuje do wielowymiarowego aspektu postaci Witolda Lutosławskiego jako pianisty, kompozytora, dyrygenta.

Projekt, który w przyszłości stanie się wydarzeniem cyklicznym, służyć ma odkrywaniu i rozwijaniu potencjału młodych twórców, a także integracji środowisk artystycznych, wymianie doświadczeń oraz rozwijaniu międzyśrodowiskowej współpracy.

Pięcioczęściowy wieczór składać się będzie z krótkich form choreograficznych. Zarówno choreografowie (na co dzień pracownicy zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu), jak i autorzy oprawy wizualnej spektaklu, antraktu czy też towarzyszącej premierze wystawy, swoją pracę konsultować będą z opiekunami artystycznymi – artystami i autorytetami w danych dziedzinach. Przed debiutującymi realizatorami wieczoru choreograficznego – reprezentantami sztuki tańca, a także młodymi absolwentami kierunków artystycznych postawione zostanie zadanie stworzenia artystycznej kreacji na kanwie muzyki Witolda Lutosławskiego. Prace wizualne stanowić będą zarówno element spektaklu, jak i osobną część wieczoru. Celem projektu jest nie tylko poszerzenie grona odbiorców muzyki Lutosławskiego, ale także zainspirowanie młodych choreografów do tworzenia klasycznych i neoklasycznych form choreograficznych do muzyki współczesnych, polskich kompozytorów, a także konfrontacja i współpraca przedstawicieli różnych obszarów artystycznych.

Opiekunem artystycznym prac choreograficznych jest Jacek Przybyłowicz. Projekt realizowany jest w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, prowadzonego  przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Bezpłatne bilety do odebrania w kasach Teatru Wielkiego. Limit 200 miejsc.

***

Opiekun artystyczny prac choreograficznych: Jacek Przybyłowicz
Opiekun artystyczny prac wizualnych: Dominik Lejman

Autorzy prac choreograficznych:

Diana Gajownik-Stankow
Wiktor Dawydiuk
Stephan Aubry
Natalia Trafankowska
Monika Gałęska

Autorzy prac wizualnych oraz kostiumów: Grupa OKO – Klaudia Jarecka, Aleksandra Grunholz, Olga Ozierańska, Maryam Muliaee, Piotr Macha, Piotr Rymer, Zofia Nierodzińska, Karolina Kubik, Agnieszka Gębska

Producent i koordynator projektu: Alina Kubiak

Koordynatorzy realizacji prac choreograficznych: Aleksandra Brzezowska i Marcin Rolczyński

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.