Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 7 listopada w Lublinie startuje  Polska Platforma Tańca, która potrwa do niedzieli. Polska Platforma Tańca jest przeglądem konkursowym najciekawszych spektakli tańca zrealizowanych przez polskich artystów w ciągu ostatnich dwóch lat. Finał Polskiej Platformy Tańca w 2014 roku odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Lublinie. Tegoroczna edycja realizowana jest przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Centrum Kultury w Lublinie. Wyboru spektakli prezentowanych podczas Platformy 2014 dokonała dziewięcioosobowa Komisja Artystyczna. Podróżując po całym kraju przez półtora roku, jurorzy obejrzeli prezentacje niemal stu zgłoszonych do konkursu spektakli, spośród których wybrali 13 przedstawień. Są wśród nich prace zarówno uznanych twórców, będących już legendą polskiej sceny tańca, jak i młodych, dopiero wkraczających na nią artystów.

Spektaklom towarzyszą prezentacje osiągnięć sceny tańca w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (cykl Mapa tańca) oraz spotkania z twórcami rekomendowanymi przez Komisję Artystyczną w ramach cyklu Wizytówka artysty. Częścią Platformy są także targi Open Platform służące nawiązywaniu współpracy krajowej i międzynarodowej między artystami oraz instytucjami wspierającymi taniec współczesny.  Ponadto zaplanowano dwa panele dyskusyjne z udziałem polskim i zagranicznych gości (Platforma tańca – krótka historia obsługi oraz panel podsumowujący Dokąd? I Po co?). Wszystkie wymienione wydarzenia towarzyszące odbywają się w dniach 8-9 listopada (sobota-niedziela).

 

Festiwalowe miejsca to Centrum Kultury w Lublinie oraz Akademickie Centrum Artystyczne „Chatka Żaka”.

 

TRAILER

 

Lista spektakli Polskiej Platformy Tańca 2014 (w porządku alfabetycznym):

1. AKTY, Aurora Lubos

2. Bernhard, Paweł Sakowicz

3. For living in, Hygin Delimat

4. Freaks, Pink Mama Theatre

5. Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy, Lubelski Teatr Tańca

6. Insight, Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska

7. Need me, Andrzej Adamczak

8. Niżyński. Święto snów, Sławomir Krawczyński, Tomasz Wygoda, Anna Godowska

9. Re:akcje, Pracownia Fizyczna

10. Room 40, Maciej Kuźmiński

11. Śmierć 24 klatki na sekundę albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie – choreografia spowolniona w rozdziałach, Agata Siniarska

12. Upadek przyszłości, Irad Mazliah, Zbigniew Szumski

13. Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś, Teatr Dada von Bzdülow

 

Wizytówka artysty:

Izabela Chlewińska, Iza Szostak, Magdalena Jędra, Daniel Stryjecki, Grupa KIJO, Grupa Artystyczna Koncentrat, DanceLab, Teatr Amareya, Irena Lipińska, Barbara Bujakowska, Clever Team (Radek Hewelt, Filip Szatarski), Anna Steller.

 

Pokazy finałowe Polskiej Platformy Tańca jak zawsze zgromadzą dyrektorów festiwali, ośrodków tańca, dziennikarzy i kuratorów tańca z Polski, Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Wierzymy, że przyczyni się to do zbudowania trwałej obecności polskich twórców tańca współczesnego na krajowej i międzynarodowej mapie kulturalnej.

 

Program i szczegółowe informacje: www.polskaplatformatanca.pl

PROGRAM