Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie i grudniu odbędą się ostatnie pokazy finałowe projektów realizowanych w całej Polsce w ramach programu edukacyjnego Myśl w ruchu Instytutu Muzyki i Tańca.

W roku 2014 w Lublinie projekt prowadzony jest warsztatowo w klasach drugich publicznych szkół podstawowych na terenie Lublina,  jako element edukacji artystycznej, łączący ruch i ekspresję twórczą z treściami nauczania zintegrowanego, w tym języka polskiego, matematyki oraz przyrody. Podstawą do prowadzenia programu jest taniec współczesny. W tym samym czasie odbywa się integralna część projektu dla chętnych uczniów klas drugich zainteresowanych zgłębianiem tematu tańca w cyklu zajęć odbywających się w siedzibie Lubelskiego Teatru Tańca/Centrum Kultury w Lublinie w czterech grupach. Te grupy do zaprezentowania finałowej choreografii przygotowują instruktorki związane z Lubelskim Teatrem Tańca i Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej: Barbara Czajkowska, Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Joanna Szot i Lilianna Żabińska. Zajęcia taneczne z obszaru teatru tańca mają za zadanie wspieranie młodych talentów, łączenie sztuki tańca z innymi dziedzinami sztuki, wyzwolenie twórczej pracy rozwijającej kreatywną wyobraźnię ruchową, umożliwienie najmłodszym systematycznego obcowania z żywą sztuką tańca. Dzieci poznają taniec, mogąc w przyszłości dysponować wiedzą i umiejętnościami, by jeśli tylko zechcą rozwinąć zainteresowanie tańcem w pasję, stając się jednocześnie aktywnymi odbiorcami sztuki.

Prezentacja choreograficzna Cztery kąty i piec piąty, czyli Bajki-nie-Bajki kończąca IV edycję projektu Myśl w ruchu realizowanego przez Lubelski Teatr Tańca/Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się w czwartek 27 listopada o godz. 16.00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury. Prezentacji finałowej grup projektowych Myśl w ruchu będzie towarzyszył pokaz grup dziecięcych działających na co dzień w Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca oraz tancerzy Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Tego samego dnia w Bielsku-Białej odbędzie się pokaz finałowy projektu Niech każdy zacznie tańczyć, realizowanego przez Fundację Śląskiego Teatru Tańca. Pokaz odbędzie się o godz. 18.00 w Centrum Kultury im. Wiktorii Kubisz (duża sala, ul. Słowackiego 17). Kolejne pokazy tego projektu odbędą się w dniach  1 grudnia w Katowicach i 3 grudnia w Bytomiu.

 

Info o pokazie w Katowicach

Info o pokazie w Bytomiu

 

POKAZ w Bielsku-Białej

 

Część pierwsza

Pokaz uczestników projektu III LO im Stefana Żeromskiego, Bielsko-Biała

Obertaniec Kompozycja choreograficzna  (ok. 7 min.) stworzona w założeniach Polskiej Techniki Tańca współczesnego.

Założenia, praca z partnerem: lider-naśladowca, oddawanie ciężaru, ruch stworzony w wyniku na bazie improwizacji dzieci i skomponowany w krótką formę  (3 minuty) łączy się z 2 częścią. Główne założenie to uzyskanie pulsu i pędu grupy tancerzy w rytmie mazurkowym do polskiej muzyki oberkowej.

Choreografia: Janusz Skubaczkowski, Mateusz Wojtasiński, Katarzyna Kania

Występują: uczestnicy projektu Niech każdy zacznie tańczyć

Muzyka: Ober zapustny Witold Broda, Ulubiony chłop Witkowskich, Tęgie chłopy

Czas: 6.30 min

 

Część druga

Pokaz pracy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu

Cio Bella Mała forma spektaklu egzaminacyjnego przygotowanego

Choreografia: Janusz Skubaczkowski

Występują: studenci  III roku

Muzyka: Silk Road Ensamble, Chor Aleksandrowa, Matulu moja – kurpiowska polska pieśń ludowa

Czas: 20min

 

Część trzecia

Spotkanie i dyskusja pomiędzy uczestnikami projektu, studentami WTT  i widzami.

 

***

Myśl w ruchu to ogólnopolski program edukacyjny oparty na naborze konkursowym skierowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (różne grupy wiekowe). Każdy z projektów w ramach programu przygotowywany jest we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym. Podczas praktycznych warsztatów uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami tanecznymi, w ramach zajęć oglądają również spektakle tańca, integralną częścią programu są też wykłady teoretyczne. Projekty trwają jeden lub dwa semestry szkolne. Efekty kilkumiesięcznej praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności.

W 2014 roku w ramach Myśli w ruchu realizowanych jest 9 projektów w następujących miastach i miejscowościach: Lublin, Bytom, Stoszowice, Zduńska Wola, Gdańsk, Wrocław, Sokołów Podlaski, Dąbrówka, Grodzisk Mazowiecki.