Wersja do druku

Udostępnij

Pracownia Choreografii przy Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi zaprasza do udziału w konferencji naukowej Taniec współczesny w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 maja 2016 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Łodzi (Aleja 1 Maja 4).  Współorganizatorem konferencji jest Instytut Muzyki i Tańca.

Organizatorzy konferencji chcieliby skupić na tańcu współczesnym, mając świadomość, że pod tą nazwą funkcjonowało (i funkcjonuje nadal) wiele kierunków myślenia o tańcu i koncepcji pracy nad tańcem. Konferencja ma przede wszystkim za zadanie wypełnić dotkliwą lukę w naszej wiedzy, przede wszystkim wiedzy historycznej. Wiadomości dotyczące tego okresu są porozrzucane w nielicznych, okazjonalnych zazwyczaj publikacjach, często niekompletne. By ten czas w polskim tańcu mógł zaistnieć w ramach obiegu naukowego, trzeba się wreszcie nad nim troskliwie pochylić.

Wiedza na temat tamtych wydarzeń w przeważającej części zapisana jest w ludzkiej pamięci, organizatorzy chcieliby ją powierzyć pismu. Konferencja ma ten proces zapoczątkować, dlatego towarzyszyć jej będzie publikacja naukowa. Organizatorzy mają poczucie, że taniec współczesny w Polsce w drugiej połowie XX wieku to historia niedokończona – mistrzowie nie zdążyli jeszcze swoich nauk wygłosić i przekazać swojej wiedzy, dlatego chcieliby o tę ciągłość zadbać.

Na konferencję zaproszeni zostali wszyscy najważniejsi twórcy współczesnego tańca w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Przyjazd na konferencję zapowiedzieli już między innymi Jerzy Maria Birczyński, Zbigniew Bujakowski, Leszek Bzdyl, Piotr Galiński, Edyta Kozak, Anna Maciejak, Wojciech Misiuro, Melissa Monteros, Iwona Olszowska, Katarzyna Skawińska, Hanna Strzemiecka oraz Ewa Wycichowska, wykłady przygotują także Elżbieta Szlufik-Pańtak oraz Jacek Tomasik.

Wkrótce dostępny będzie szczegółówy program, już dziś zapraszamy jednak do udziału w konferencji.

Rada Programowa Konferencji:

dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, Prorektor ds. dydaktyki, prof. AM
dr Jacek Owczarek, kierownik Pracowni Choreografii
dr Witold Jurewicz
dr Juliusz Grzybowski

 

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Zapisy i pytania:
dr Juliusz Grzybowski

mail: juliuszprotazy@wp.pl

 

Organizator Konferencji: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Współorganizator Konferencji: Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie

Miejsce Konferencji: Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej, Al. 1 Maja 4, Łódź