Wersja do druku

Udostępnij

Living Space Theatre z Katowic rozpoczął w stanie Nowy York próby do najnowszej produkcji pt. „Somatopia” we współpracy z amerykańską choreografką K.J. Holmes. Spektakl powstaje w ramach programu Zamówienia Choreograficzne 2021 Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca we współpracy producenckiej Instytutu Polskiego w Nowym Jorku. Przedstawienie będzie mieć dwie premiery: w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Już 13 i 14 sierpnia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach będzie mieć miejsce polska odsłona projektu.


Spektakl teatru Living Space Theatre nawiązuje swoją tematyką do poszukiwania utopijnego świata. Nazwą zamknęliśmy granice naszej wyobraźni, za którą jest droga do Utopi – mówią twórcy spektaklu. Ani człowiek, ani nawet drzewo, choć piękne, nie są Utopią, nie sięgają do Utopi. Do Utopi nie sięga się po ludzku, jej się nie dotyka, nie nazywa słowami. Na ziemi budujemy pozorne Utopie, w których myśli tkwimy i tym samym zamykamy granice wolności podążania za czymś, czego ludzkie pojęcie nawet nie może określić – dodają.

Utopia jest opisywana jako „brak miejsca”, ale także jako „teren”.

Soma jest definiowana jako ciało, ale także jako wyobraźnia wewnątrz ciała.

Jeśli nasze kości przechowują historię, gdzie znajdziemy przyszłość?

Czy u kresu pandemii zaczniemy cofać się do tego, co znaliśmy wcześniej, czy wykreujemy nową rzeczywistość?

Być może jesteśmy w zawieszeniu czasu, w naszych snach, w tym miejscu – bez miejsca.

Harmonogram prezentacji spektaklu „Somatopia” w USA i Polsce:

Pokazy przedpremierowe:

Hudson Opera House (Hudson, stan Nowy Jork, USA) 4.08.2021 g. 18.00 (czas wschodnioamerykański letni)

The Dragons Egg (Ledyard, Connecticut, USA) 5.08.2021 g. 17.00 (czas wschodnioamerykański letni)

Amerykańska premiera:

Churchtown Dairy (Hudson, stan Nowy Jork, USA) 6.08.2021 g. 19.00; 7.08.2021 g. 19.00 (czas wschodnioamerykański letni)

Polska premiera:

Teatr Śląski, Scena w Galerii (Katowice, Polska) 13.08.2021 g. 19.00; 14.08.2021 g. 19.00 (czas środkowoeuropejski letni).

Living Space Theatre

Somatopia - materiały własne teatru

Szczegóły dotyczące produkcji spektaklu:

Choreografia i reżyseria: K.J. Holmes

Wykonawcy: Aneta Jankowska, Jakub Margosiak, Grzegorz Labuda

Muzyka: Aneta Jankowska

Kostiumy: Grzegorz Labuda

Produkcja: Living Space Theatre

Koprodukcja: Instytut Polski w Nowym Jorku

Koordynacja projektu: Kamil Baryła

Partnerzy: Churchtown Dairy, Hudson Opera House, Sadhana Yoga Studio, The Dragon’s Egg, Teatr Śląski w Katowicach

Wsparcie: The Actors’ Ensemble

Spektakl jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia Choreograficzne 2021 i finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Projekt dofinansowano także z budżetu samorządu Miasta Katowice.

Somatopia - materiały własne teatru

Living Space Theatre:

Living Space Theatre to teatr nomadyczny założony w 2016 roku przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako kolektyw teatralny skupia się na pracy z ciałem i wyobraźnią, które są potężnymi narzędziami w procesie twórczym. Od kilku lat zespół teatru zgłębia Technikę Michała Czechowa i stosuje ją w przedstawieniach, łącząc ruch, taniec i aktorstwo. Poprzez swoje spektakle teatr zabiera głos na tematy aktualne społecznie, a także tolerancji i praw człowieka.

Od momentu swojego powstania Living Space Theatre współpracuje z artystami i organizacjami z USA, Chin, Korei Południowej, Polski, Belgii, Holandii i Bułgarii. Organizuje warsztaty taneczne, ruchowe i aktorskie oraz produkuje spektakle, które wystawiane są na całym świecie podczas festiwali teatralnych i innych wydarzeń. Więcej informacji na stronie: www.livingspacetheatre.com

K.J. Holmes:

K.J. Holmes jest niezależną tancerką, aktorką, piosenkarką i poetką pochodzącą z Brooklynu w Nowym Yorku. Ukończyła studia taneczne w nowojorskiej New School i The School for Body-Mind Centering prowadzoną przez Bonnie Bainbridge Cohen. Przeszła także trening aktorski techniki Sanforda Meisnera w Esper Studio w Nowym Yorku. Holmes obecnie wykłada i uczy tańca w New York University (Experimental Theatre Wing) oraz w Movement Research. K.J. od 1981 roku zgłębia improwizację jako proces twórczy i performance.

Współpracowała m.in. z: Julie Carr, Simone Forti, Karen Nelson, Lisą Nelson oraz Image Lab, Stevem Paxtonem; występowała w spektaklach m.in. Miguela Gutierreza i The Powerful People, Xaviera Le Roya, Lance’a Griesa, Marka Dendy’ego, Melindy Ring, Karinne Keithley Seyers. Jej prace były prezentowane w wielu miejscach, m.in. The Chocolate Factory, PS122, Danspace Project, Mana Contemporary Chicago, The Belfry, Chashama, Dixon Place. Więcej informacji na stronie: www.kjholmes.info

Somatopia - materiały własne teatru

Somatopia - materiały własne teatru

Somatopia - materiały własne teatru