Wersja do druku

Udostępnij

Od momentu ustanowienia Międzynarodowego Dnia Tańca w 1982 roku, w dzień urodzin ojca nowoczesnego baletu Jean-Georges’a Noverre’a, 29 kwietnia świętujemy taniec, który w swojej uniwersalności wykracza poza wszelkie bariery polityczne, kulturowe i etniczne. Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) z radością informuje, że idąc w ślady takich osobowości jak Merce Cunningham, Maurice Béjart, Anne Teresa De Keersmaeker,  Sidi Larbi Cherkaoui, czy Mourad Merzouki, autorem przesłania z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Tańca jest Lemi Ponifasio – pochodzący z Samoa choreograf, reżyser sceniczny, projektant i artysta.

 

Lemi Ponifasio
Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2016

KARAKIA
(Modlitwa)

dotknij kosmosu
tam w źródle naszej boskości
mieni się
twarz pradziadów
i widać nasze dzieci

utkane ponad pod i obok
zbierają w sobie
mięso i kości
i naszą pamięć

Ziemia się kręci
ludzie masowo migrują
żółwie szykują się w ciszy
serce jest ranne

zatańcz
ruch miłości
ruch sprawiedliwy
światło prawdy

przełożył: Paweł Paszta

Salā Lemi Ponifasio to pochodzący z Samoa choreograf, reżyser sceniczny, projektant i artysta. W 1995 roku założył w Auckland w Nowej Zelandii MAU w ramach transformatywnego działania współpracy z artystami i środowiskami artystycznymi całego świata. MAU to samoańskie słowo oznaczające wierność prawdzie.

Oryginalny dorobek Ponifasio ma unikatową genealogię i wykraczający poza konwencjonalne definicje radykalny charakter. W swojej twórczości Ponifasio orientuje współczesną jednostkę na inne wymiary świadomości dzięki spowolnionemu rytmowi rygorystycznej estetyki, w której pojawia się paleta czarnych, odwróconych obrazów przypominających sen, rytualne ciało ofiarne, intuicyjna przestrzeń dźwięku, światła i ciemności. Ponifasio występuje i prezentuje swoje prace na całym świecie, między innymi na Festiwalu w Awinionie, BAM New York, Ruhrtriennale, Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu, Theatre de la Ville Paris, Onassis Cultural Centre Athens, London’s Southbank, Holland Festival, Luminato Festival, Vienna Festival, Berliner Festspiele, Santiago a Mil Chile, Praskim Quadriennale i Biennale w Wenecji.

Do najnowszych prac Ponifasio zaliczają się Lagimoana (2015) przygotowana na 56. Międzynarodową Wystawę Sztuki w Wenecji; Apocalypsis (2015), opera R. Murray Schafera zaprezentowana podczas Luminato Festival w Toronto; I AM: Mapuche (2015) i MAU Mapuche (2016) z udziałem rdzennej ludności Chile; oraz przygotowana na setną rocznicę wybuchu I wojny światowej praca I AM (2014), która miała premierę podczas Festiwalu w Awinionie, a następnie prezentowana była na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu, Ruhrtriennale w Niemczech i Auckland Arts Festival w Nowej Zelandii. Wśród innych prac wymienić można The Crimson House (2014), badająca naturę władzy i świata, który wszystko widzi i niczego nie zapomina; Stones In Her Mouth (2013), w której kobiety maoryskie występują jako posłanki energii życia, wykonując popisy oratorskie i starożytne śpiewy; opera Carla Orffa Prometheus (2012) przygotowana na Ruhrtriennale; Le Savali: Berlin (2011), w której imperialne miasto Berlin stawia czoła społecznościom rodzin imigranckich poszukującym przynależności i żyjącym w cieniu groźby deportacji; Birds With Skymirrors (2010), odpowiedź na znikanie na skutek zmian klimatycznych wysp na Pacyfiku, które są ojczyzną większości występujących artystów; oraz Tempest: Without A Body (2008), traktująca o władzy, terrorze i nadużywaniu władzy przez państwo po 11 września 2001 roku.

 

Międzynarodowy Dzień Tańca (IDD)

 

W 1982 roku Komitet Tańca ITI ustanowił 29 kwietnia – dzień, w którym urodził się twórca nowoczesnego baletu Jean-Georges Noverre (1727-1810) – Międzynarodowym Dniem Tańca. Przesłaniem Międzynarodowego Dania Tańca jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.

Co roku w świat wysyłane jest przesłanie wybitnego choreografa lub tancerza wybranego przez Międzynarodowy Komitet Tańca ITI we współpracy ze stowarzyszeniem World Dance Alliance, które współpracuje z ITI.

 

Więcej informacji: http://www.international-dance-day.org/en/danceday.html