Wersja do druku

Udostępnij

Kapela Podlasianki oraz kapela Przewłocki/Mazurkiewicz/Piekarski jako laureaci Nagrody Instytutu Muzyki i Tańca w „Turnieju Muzyków Prawdziwych”, organizowanego przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, wystąpili na Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” w Warszawie.

Nagroda została ufundowana przez Instytut w 2016 roku za wprowadzenie formy mazurka we współczesny kontekst kulturowy. Konkurs odbył się od 1 do 4 września 2016 r. w Szczecinie , festiwal odbywał się w Warszawie od 17 do 22 kwietnia 2017 roku pod nazwą „Nurty_wiry_Wisła”. Jego organizatorem jest Fundacja Wszystkie Mazurki Świata.

Kapela Podlasianki pochodzi z Leśnej Podlaskiej w województwie lubelskim. Tworzą ją: Paulina Kwaśniewska – skrzypce oraz Karolina Szymula – bębenek. Członkinie kapeli należały najpierw przez trzy lata do zespołu Leśniańskie Nutki, prowadzonego przez Zdzisława Marczuka. Grają muzykę charakterystyczną dla południowego Podlasia, głównie polki i oberki skomponowane przez ich nauczyciela bądź zasłyszane przez jego rodziców. Naukę gry na bębenku i skrzypcach pobierały u Zdzisława Marczuka oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej. Zdobyły I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2008) oraz Grand Prix na Mazowieckim Festiwalu Kapel w Wiśniewie (2011).

https://www.facebook.com/turniejmuzykowprawdziwych/videos/vb.610846449057176/909525475855937/?type=2&theater

Kapela Przewłocki/Mazurkiewicz/Piekarski z Gdańska gra muzykę tradycyjną z centralnej Polski i Wileńszczyzny – mazowieckie utwory skrzypcowe, przede wszystkim mazurki oraz wileńskie melodie na cymbały (głównie od przesiedleńców z dzisiejszej północnej Polski). Muzycy czerpią inspiracje z bezpośrednich przekazów muzykantów i muzyków wiejskich, w ich wykonaniach melodii tradycyjnych można usłyszeć także elementy muzyki rockowej. Kapela zdobyła kilka nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce w konkursie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i III w ramach Starej Tradycji (konkurs podczas Festiwalu Wszystkie mazurki świata).

https://www.facebook.com/turniejmuzykowprawdziwych/videos/vb.610846449057176/904321186376366/?type=2&theater

 

zdjęcie i nagrania kapel pochodzą ze strony i FB Turnieju Muzyków Prawdziwych: http://2016.turniej.filharmonia.szczecin.pl/; https://www.facebook.com/pg/turniejmuzykowprawdziwych/videos/