Wersja do druku

Udostępnij

W tym tygodniu rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza w Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Krzysztof Jakub Kozakiewicz uczestniczy w tym tygodniu jako asystent w przygotowaniach do koncertu symfonicznego pod okiem szefa Filharmonii Świętokrzyskiej Jacka Rogali. W programie piątkowego koncertu – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena i Symfonia Odrodzenie Mieczysława Karłowicza. Wykonawcy – Lukas Geniusas (fortepian) i Orkiestra Symfoniczna FŚ pod dyrekcją Jacka Rogali.

W ramach rezydencji Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędą się jeszcze cztery koncerty, w tym jeden poprowadzony przez dyrygenta-rezydenta. 30 stycznia 2014 roku pod jego batutą zabrzmi Adagio na smyczki S. Barbera, Koncert fortepianowy F-dur G. Gershwina
i Suita Billy the Kid A. Coplanda (pierwsze wykonanie w Kielcach).

Więcej informacji o rezydencji i dyrygencie na stronie Filharmonii Świętokrzyskiej.

Krzysztof Jakub Kozakiewicz

Urodził się w 1988 roku w Białymstoku. W rodzinnym mieście ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec Andrzeja Boruszewskiego. W trakcie nauki był laureatem licznych konkursów, w szczególności w zakresie  kształcenia słuchu (w Olsztynie i Białymstoku). Następnie studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W maju 2011 wziął udział, jako najmłodszy uczestnik, w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

W czerwcu 2012 poprowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w ramach swojego koncertu dyplomowego, który został oceniony celująco. Współpracuje jako asystent z Operą i Filharmonią Podlaską. W 2006 brał udział w międzynarodowym kursie muzycznym w Szczecinie prowadzonym przez Jana Miłosza Zarzyckiego.

Jako dyrygent zadebiutował w wieku lat siedemnastu na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadząc wykonanie nagrodzonego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Uczniowskie Forum Muzyczne” utworu Małgorzaty Goroszewskiej. Jest założycielem orkiestry młodzieżowej „Ad hoc”, z  którą niejednokrotnie występował w Białymstoku. Był jednym z dyrygentów orkiestry szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola  Szymanowskiego w Warszawie. W 2009 roku wystąpił jako dyrygent w jubileuszowym koncercie Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. W 2010 poprowadził koncert charytatywny, dyrygując Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. 14 grudnia 2012 poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej podczas koncertu „Wieczór klasyków”. Współpracował z łomżyńską Filharmonią Kameralną oraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus.

W sezonie 2013-2014 Krzysztof Kozakiewicz został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”.

Program „Dyrygent – rezydent” adresowany jest do polskich instytucji koncertowych (filharmonii
i orkiestr symfonicznych lub kameralnych) oraz do młodych polskich dyrygentów. Cele programu to umożliwienie młodym dyrygentom nabywania praktyki wykonawczej poprzez ułatwienie im kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym, promocja i wspieranie młodych dyrygentów oraz zachęcenie polskich instytucji koncertowych do podejmowania z nimi współpracy artystycznej.

W I edycji programu odbywają się cztery rezydencje dyrygenckie – Rafała Kłoczki w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Macieja Tomasiewicza w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego i Macieja Koczura w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinesteina.