Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 25 – 29 maja 2016 r., podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się V edycja programu Instytutu Muzyki i Tańca „Krytyka muzyczna 2.0”.

Tegoroczna edycja programu, pt. „Krytyka muzyczna 2.0 realizowana przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Magazynem muzycznym Presto, poświęcona jest krytyce muzyki filmowej.

Udział w programie obejmuje uczestnictwo w wykładzie teoretycznym, warsztatach, wydarzeniach towarzyszących i koncertach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz publikację powstałych podczas warsztatów tekstów – relacji, wywiadów i opracowań krytycznych.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wykładzie inaugurującym V edycję programu „Krytyka muzyczna 2.0, który wygłosi dr Mariusz Gradowski – Zobaczyć i usłyszeć. O krytyce muzyki filmowej (Pałac Krzysztofory, środa 25 maja godz. 14.00) oraz w panelu dyskusyjnym Presto przedstawia: sztuka – pisać o filmie, sztuka – pisać do filmu, który poprowadzi Kinga Wojciechowska (Pałac Krzysztofory, czwartek 26 maja godz. 14.00). Oba wydarzenia mają charakter otwarty.

dr Mariusz Gradowski – muzykolog, dziennikarz i publicysta muzyczny. Adiunkt w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (prowadzi m. in. zajęcia poświęcone muzyce filmowej, rockowej i jazzowej). Współpracuje z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie m. in. współtworzy poświęconą muzyce filmowej audycję „Muzykę w kadrze”. Publikował m.in. w „Glissandzie”, „Fragile”, „Culture.pl” oraz portalu NINA „Muzykotekaszkolna.pl”.

Kinga Wojciechowska – właścicielka i redaktor naczelna magazynu Presto – Muzyka Film Sztuka i portalu prostoomuzyce.pl. Z wykształcenia ekonomistka, z doświadczeniem biznesowym, miłośniczka dobrej muzyki – słuchanej na żywo i z płyt. Studiowała muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 roku stworzyła nowoczesny kwartalnik o muzyce klasycznej, filmowej i sztukach wizualnych. Prywatnie – matkuje, żegluje, jeździ na nartach, chodzi po górach, czyta dobre książki, ogląda dobre filmy, podróżuje; prowadzi warsztaty dziennikarskie i spotkania z muzyką dla najmłodszych.

Program Instytutu Muzyki i Tańca „Krytyka muzyczna 2.0” adresowany jest do polskich muzykologów, teoretyków muzyki, recenzentów i krytyków oraz do osób reprezentujących szeroko rozumianą humanistykę, które zamierzają poznać zasady krytyki muzycznej lub podnieść jej jakość. Od 2011 roku odbyły się cztery edycje programu poświęcone różnym zagadnieniom i gatunkom muzycznym. Z powstałymi podczas programu recenzjami można zapoznać się na stronie www.imit.org.pl w zakładce „materiały”.