Wersja do druku

Udostępnij

Miło nam poinformować, że spektakl operowy „Król Pasterzy” Oskara Kolberga, którego premiera odbędzie się jutro, 3 czerwca w Operze Krakowskiej, będzie transmitowany „na żywo” na stronie internetowej Roku Kolberga!

Początek transmisji 3 czerwca o godz. 20.00www.kolberg2014.org.pl.

Zachęcamy do śledzenia!

Bezpośrednia transmisja internetowa będzie realizowana przez Program 2 Polskiego Radia oraz firmę Watra Macieja Stasińskiego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Stowarzyszeniem Krakowski Chór Kameralny.

Jutrzejszy spektakl będzie pierwszym scenicznym wykonaniem tej opery w Krakowie. Dzieło sceniczne, niegdyś rekomendowane przez samego Stanisława Moniuszkę, po raz pierwszy wykonane było w roku 1853 w prywatnym salonie muzycznym Faustyna Żylińskiego. W 1858 odbyła się jego premiera w Teatrze Wielkim w Warszawie, po której spektakl był wystawiany jeszcze kilkukrotnie. Od tamtego czasu opera nie była grana na dużej scenie, została wystawiona ponownie w 2004 w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie. Krakowska premiera jest wyjątkową okazją do zapoznania się z tym zapomnianym dziełem i przekonania się, jak dzisiaj odbieramy dawne obyczaje.

Realizacja „Króla Pasterzy” przez Stowarzyszenie Krakowski Chór Kameralny została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolberg 2014 – Promesa”.

Partyturę do spektaklu „Król Pasterzy” z rękopisów Kolberga opracował, zredagował i opublikował zespół muzykologów Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu jako jedno z zadań priorytetowych Roku Kolberga 2014, realizowanych z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.