Wersja do druku

Udostępnij

19-letni Kristóf Szabó z Warszawy wygrał 7 kwietnia w studiu TVP Kultura krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym finale w Operze Bałtyckiej w Gdańsku 14 czerwca br.

W krajowych eliminacjach Konkursu na scenie w tańcu współczesnym zmierzyło się 10 tancerzy wybranych na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Każdy z uczestników wykonał 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki, a następnie zaprezentował się w choreografii grupowej, przygotowanej pod okiem Jacka Tyskiego – solisty Polskiego Baletu Narodowego, tancerza, choreografa.

„Wybór był bardzo trudny, cała dziesiątka jest bardzo utalentowana ale myślę, że Kristof Szabó ma największe szanse na wygranie w finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się już za dwa miesiące”.  – tak uzasadniła wybór laureata Ewa Wycichowska, przewodnicząca  jury krajowych eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, w skład którego weszli: jeszcze Jacek Przybyłowicz i Grzegorz Pańtak.

 

Finałowe zmagania Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędą się 14 czerwca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku z udziałem dziesięciu tancerzy, reprezentujących takie europejskie kraje jak: Armenia, Białoruś, Czechy, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwecja, Ukraina.

 

Kristóf Szabó urodził się w 1994 r. Jest uczniem ostatniej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Był uczestnikiem międzynarodowych warsztatów tanecznych w Berlinie, wspieranych przez William Forsythe & Semperoper Ballett Dresden (warsztaty z: Dawid Dawson, Patrick Armand, Aron S. Watkin, Ana Catalina Roman, Laura Graham, Rebecca Galdstone).

 

Brał udział również w takich projektach, jak: Marta Graham Dance Technique Course z Pascalina Noel w Kijowie w 2012 r., warsztaty taneczne z pedagogami: Piotr Nardelli and Andrzej Ziemski w Warszawie w 2011 i 2012 r. oraz warsztaty taneczne z Alex Wong w Mikołajkach w 2010 r. W latach 2008-2011 był członkiem zespołu Reliese. W latach 2011-2013 odbył praktyki taneczne z Polskim Baletem Narodowym (Kopciuszek i Dziadek do orzechów i Król Myszy). W 2007 i 2008 r. brał udział w musicalu Teatru Muzycznego Roma pt. Akademia Pana Kleksa. Zagrał również w serialu Głęboka woda TVP2, wcielając się w postać Antka.

 

Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Choreografii Klasycznej i Współczesnej „Myśl – Potok” w Kijowie (Ukraina) oraz uczestnikiem międzynarodowego konkursu „Złote pointy” w Szczecinie i konkursu choreograficznego „1,2,3…Taniec” w Krakowie.

 

Strona Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy:

http://www.youngdancers.tv/page/gdansk-2013

 

Strona krajowych eliminacji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy:

www.eurowizjadlamlodychtancerzy.tvp.pl