Wersja do druku

Udostępnij

Od marca do czerwca Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie (ul Wietora 13) zaprasza na cykl Portrety. Kobiety w polskiej choreografii – przegląd polskiej myśli choreograficznej ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet wizjonerek. Organizatorzy przyglądają się wizerunkom postaci kobiet w polskiej choreografii, a także praktyce scenicznej  jego wybranych reprezentantek (Barbara Bujakowska, Izabela Chlewińska, Grażyna Chmielewska, Joanna Czajkowska, Karolina Garbacik, Iwona Olszowska, Marta Pietruszka).Przedostatnie spotkanie odbędzie się w sobotę 17 maja o godz. 19.00. W ramach wieczoru zostanie zaprezentowane solo Joanny Czajkowskiej Powiększenie – Zoom Out.

Joanna Czajkowska: Powiększenie – Zoom Out

Człowiek jest takim, jakim jest jego działanie

Jean-Paul Sartre

 

Jestem w procesie.

Staje się codziennie od nowa.

Zmieniam i poznaję.

Wypełniam siebie sobą, najpełniej jak potrafię.

Wybieram siebie od nowa jako byt, który widzi, czym był i kieruje się świadomie ku nowemu.

Ku temu, czym jeszcze nie jest.

 

Spektakl solowy, którego najważniejszym motywem jest sam proces życia i poznanie samego siebie jako jednostki. Według egzystencjalistów, człowiek ze swą świadomością, będąc w istocie nicością – czyli zaprzeczeniem „cości” (rzeczy niezmiennej), pragnie być „efektywnie zaangażowany w świat przyszły”. Na tym polega wolność. Wolność też jest nicością, a doświadczamy jej, gdy stajemy się świadomi, czym nie jesteśmy, i gdy dzięki temu możemy wybrać, czym będziemy w przyszłości. Ponieważ nasza wolność jest nicością, nie dokonujemy wyborów na podstawie rzeczy, są one wyborami wartości i znaczeń. Aby wykonać jakąś czynność, musimy wycofać się z naszego uczestnictwa w świecie, by zastanowić się, co nie istnieje – tę pustkę właśnie wypełnić możemy działaniem. Sartre uważa, że wybór działania jest wyborem nas samych, nie istnienia. Trzeba istnieć, żeby wybierać. Wybieramy natomiast swoją esencję – konkretny sposób przyszłego istnienia. Świadomość wolności może także przynieść smutek i udrękę, bo jeśli wszystko jest możliwe, możliwe także jest to, czego nie chcemy, lub czego się boimy. Jednak, owa wolność może być także źródłem radości i siły, jak twierdził Sartre, nie ma bardziej optymistycznej doktryny, niż ta, która mówi,

że przeznaczenie człowieka powierzono jemu samemu.

Tylko… trzeba do tego dorosnąć.

 

 

POWIĘKSZENIE – Zoom Out

Koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska

Muzyka: Karolina Rec, Rafał Dętkoś

Fotografie do wizualizacji: Szymon Rogiński

Wizualizacje: Joanna Czajkowska

Film: Michał Popczyk

Scenografia: Dominik Rudasz

Makijaż: Agnieszka Wolska

Kostium: Joanna Czajkowska

Światła: Bartosz Cybowski/Artur Aponowicz

 

Premiera:.2009 Sopocka Scena Off de BICZ

Przewidywany czas: około 45 minut

Produkcja: Sopocka Scena Off de BICZ

 

Bilety: 15 i 20 zł
Rezerwacja telefoniczna:
12 430 50 90

 

***

Prezentacje spektakli w ramach projektu Portrety. Kobiety w polskiej choreografii są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla tańca”.

 

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl