Wersja do druku

Udostępnij

W konferencji uczestniczyli: Tadeusz Wielecki – dyrektor Festiwalu, Jerzy Kornowicz – prezes Związku Kompozytorów Polskich, będącego organizatorem wydarzenia, Joanna Baranowska reprezentująca inicjatywę Tam’tam w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii
w Polsce 2011/2012 oraz Mieczysław Kominek – dyrektor Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, które organizuje konferencję „Muzyka-polityka”. Głównego mecenasa Festiwalu – Miasto Stołeczne Warszawa reprezentował dyrektor Biura Kultury – Marek Kraszewski.

Podczas konferencji przedstawiono główną ideę tegorocznego Festiwalu, jaką jest muzyka współczesna w kontekście i jako komentarz do rzeczywistości społecznej i politycznej oraz przybliżono bogaty program wydarzeń koncertowych wraz z licznymi imprezami towarzyszącymi.

54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej odbędzie się w dniach 16-24 września.
W głównym nurcie koncertowym tegorocznej edycji odbędzie się osiemnaście koncertów,
w tym osiem prawykonań, pięć zamówień Warszawskiej Jesieni i po jednym zamówieniu Deutschlandfunk i Rządu Nadrenii Północnej – Westfalii. Wśród wykonawców, obok czołowych polskich zespołów – m.in. Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach
i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pojawią się renomowani artyści z całego świata, m.in. London Sinfonietta, Orchestra of the Age of Enlightenment, Neue Vocalsolisten
i Musicfabric.

Wśród wydarzeń towarzyszących odbędzie się m.in. debiutująca na Festiwalu, rekomendowana dla dzieci „Mała Warszawska Jesień” oraz konferencja na temat „Muzyka
i polityka”. Udział w konferencji zapowiedział Ivo Josipović – Prezydent Republiki Chorwackiej, były sekretarz generalny Związku Kompozytorów Chorwackich i dyrektor Festiwalu Biennale Zagreb oraz aktywny kompozytor, którego utwory zostaną wykonane na Nadzwyczajnym Koncercie Monograficznym w ramach Festiwalu.

Współorganizatorem Festiwalu jest Polskie Radio S.A, partnerami – Filharmonia Narodowa, Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe w Warszawie
i Teatr Dramatyczny m.st Warszawy im. Gustawa Holoubka.

Wśród patronów medialnych są m.in.Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A, Gazeta Wyborcza i Polityka. Obszerne relacje i transmisje z tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” będzie można zobaczyć na antenie TVP Kultura.

Festiwal zainauguruje koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej w dniu 16 września
o godz. 19.30. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Pierre-Andrè Valade oraz Lilianna Zalesińska – sopran i Artur Kisenyi – aktor wykonają utwory Mikołaja Góreckiego, Broniusa Kutavićiusa, Joji Yuasa, Rolfa Wallina i Josse De Pauw.

Udział w koncercie inauguracyjnym tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” jest integralną częścią i zwieńczeniem warsztatów krytyki muzycznej odbywających się w ramach I edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Krytyka muzyczna 2.0” w dniach 14-16 września.
Warsztaty są częścią współorganizowanego wraz ze Stowarzyszeniem De Musica seminarium „De musica. Spotkania. Koncerty. Dyskusje. Edukacja muzyczna”, które odbędzie się w dniach 13-18 września w Sali Koncertowej PWM i siedzibie IMiT.
Recenzje i teksty krytyczne z koncertu inauguracyjnego napisane przez uczestników warsztatów zostaną opublikowane w prasie muzykologicznej i na stronie internetowej IMiT.