Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca oraz Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają na koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, które odbędą się 15 sierpnia 2020 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Specjalnie dobrany repertuar będzie podróżą do czasów, w których tworzyli m.in. Ignacy Jan Paderewski czy Karol Szymanowski. Będzie można także usłyszeć współczesną, jazzową interpretację ich twórczości.

Wystąpią:

13.00 Karol Radziwonowicz (fortepian), Sławomir Tomasik (skrzypce), Robert Morawski (fortepian)

16.00 Urszula Kryger (mezzosopran), Zuzanna Nalewajek (mezzosopran), Dagmara Barna (sopran) oraz Paweł Cłapiński (fortepian)

18.30 Dorota Miśkiewicz (śpiew) i Atom String Quartet w składzie: Mateusz Smoczyński (skrzypce), Dawid Lubowicz (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela)

Koncerty poprowadzi Anna Butrym.

W programie utwory:

  • Ignacego Jana Paderewskiego,
  • Karola Szymanowskiego,
  • Fryderyka Chopina,
  • Romana Maciejewskiego.

Wstęp wolny!

Pełny program koncertów

13.00

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)

Nokturn B-dur op. 16 nr 4

Menuet antyczny op. 14 nr 1

Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6

Mazurek a-moll op. 9 nr 2

Polonez H-dur op. 9 nr 6

Melodia op. 16 nr 2 (opracowanie: Stanisław Barcewicz)

Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 13

Allegro con fantasia

Intermezzo. Andantino

Finale. Allegro molto quasi presto

16.00

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)

Cztery pieśni na głos i fortepian op. 7, do słów Adama Asnyka:

Gdy ostatnia róża zwiędła

Siwy koniu

Szumi w gaju brzezina

Chłopca mego mi zabrali

Pieśni na głos i fortepian op. 18, do słów Adama Mickiewicza:

Polały się łzy

Piosnka dudarza

Nad woda wielką i czystą

Gdybym się zmienił

Karol Szymanowski (1882–1937)

9 pieśni polskich
3 pieśni żołnierskie

18.30

Witold Lutosławski
Dwie etiudy fortepianowe w opracowaniu na improwizujący kwartet smyczkowy (oprac. Krzysztof Lenczowski)

Ignacy Jan Paderewski
Tatra album op. 12 nr 2 (oprac. Ryszard Borowski)

Zbigniew Seifert
Quasimodo

Marek Napiórkowski, Dorota Miśkiewicz
Nucę, gwiżdżę sobie (sł. Michał Rusinek, Dorota Miśkiewicz)

Władysław Daniłowski
Pokoik na Hożej (sł. Julian Tuwim)

Henryk Wars
Na pierwszy znak (sł. Julian Tuwim)

Oj, kot (muz. i sł. ludowe)

Fryderyk Chopin
Mazurek C-dur op. 24 nr 2

O artystach

Atom String Quartet

Jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych.  Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Cairo Jazz Festival, Katara European Jazz Festival, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele, Jazz Jamboree czy Solidarity of Arts. Atom String Quartet jest także pierwszym polskim zespołem, który dwukrotnie wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead! w Bremie (2015 i 2018).

Dagmara Barna

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Cezarego Szyfmana. Uczennica wybitnej śpiewaczki Olgi Pasiecznik. W latach 2014–2017 uczestniczyła w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa, prowadzonym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Laureatka konkursów w kraju i za granicą, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. W 2011 roku wraz z Weroniką Grozdew-Kołacińską i zespołem Ars Nova nagrała płytę Renaissance Polish Music z Tabulaturą Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Paweł Cłapiński

Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studia podyplomowe ukończył w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz prof. Ewy Pobłockiej. Edukację kontynuował w klasie dra Tomasza Bartoszka w AM w Łodzi. Ma na swoim koncie następujące osiągnięcia: nagroda dla najlepszego pianisty w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. K. Jamroz w Busku-Zdroju (2018), nagroda dla najlepszego pianisty w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Le Grand Prix de l’Opéra” w Bukareszcie (2016), I nagroda i nagroda specjalna dla najlepszego pianisty-partnera w V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2015), wyróżnienie w duecie ze skrzypaczką Mają Syrnicką na I Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie (2012), I nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu solowego F. Liszta na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim NIFC w Warszawie (2011), I nagroda na Koncercie Roku „Najlepsi studenci polskich uczelni muzycznych” w Katowicach (2011), I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Candelo „Un ricetto in Musica” (2009), I nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi (2007).

Urszula Kryger

Jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek. Ukończyła studia pianistyczne i wokalne w Akademii Muzycznej w Łodzi. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. St. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). W 1995 r. wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze „Kopciuszek” G. Rossiniego w partii Angeliny. Występował z wybitnymi dyrygentami taki jak: Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, sir Colin Davis, Armin Jordan.

Dorota Miśkiewicz

Najlepsza wokalistka 2019 roku wg rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. Kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i spoiwo artystyczne bezprecedensowego projektu PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach  z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji: m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski Pianohooligan, Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano.

Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki i zwyciężyła w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku, Album Roku, Wokalistka Roku.

Robert Morawski

Pianista kameralista. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Bronisławy Kawalli (fortepian) i Jerzego Marchwińskiego (kameralistyka). Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej jako siedmiolatek. Koncertuje w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii, Francji, Kanadzie i USA. Laureat wielu prestiżowych nagród. Zdobywca Fryderyka 2011 (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem). Otrzymał nagrody dla najlepszego pianisty na konkursach wokalnych w Polsce (Warszawa, Nowy Sącz, Katowice, Bydgoszcz). Zdobył II nagrodę na Konkursie Kameralnym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Zuzanna Nalewajek

Edukację muzyczną rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Piszu, a następnie uczyła się śpiewu w klasie Izabeli Stefańskiej w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Obecnie jest studentką trzeciego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej. Jest także uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa działającej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Karol Radziwonowicz

Wybitny pianista, od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną – koncertuje z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi i współpracuje wybitnymi dyrygentami. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie, odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w 200. rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Film z nagraniami pianisty dokumentujący to wydarzenie otrzymał nagrodę Grand Prix oraz statuetkę „Złotego Anioła” na Międzynarodowym Festiwalu filmów dokumentalnych w Monaco 2012. Jako jedyny pianista na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego. Jego nagranie utworów Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej zostało bestsellerem w Kanadzie w roku 1999. Na płytach kompaktowych utrwalił dzieła fortepianowe Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Z okazji Roku Chopinowskiego na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer – model „Chopin” – nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury.

Sławomir Tomasik

Wychowanek Jana Tawroszewicza, Krzysztofa Jakowicza, Tadeusza Wrońskiego i André Gertlera. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem 1983) i w Musikhochschule w Kőln (Kwartet „Amadeus”). Artysta występuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi m.in. Filharmonią Śląską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Filharmonią Wrocławską, Cameratą Amadeus, Taegu Symphony Orchestra, Ulsan Symphony Orchestra, z takimi dyrygentami jak: Massimiliano Caldi, Chikara Imamura, Stanislaw Macura, Song Wan Park, Agnieszka Duczmal, Bogusław Madey, Wojciech Michniewsk. Współpracuje z wybitnymi pianistami takimi jak: Eugene de Canck, Hans Peter Kämerling, Francine Key (USA), Kyung Hee Lee, Krystyna Borucińska, Joanna Domańska, Barbara Halska, Waldemar Malicki, Robert Morawski, Andrzej Tatarski, Izabela Tomasik, Edward Wolanin. Nagrał płyty dla takich wytwórni jak Leastrem /Londyn, Tonstar, Polskie Radio, DUX, Japoland, Polskie Nagrania – Muza, Sarton, FFV Records. Otrzymał nagrodę Fryderyka w 2011 oraz dwukrotnie był nominowany do tej nagrody.


Organizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy Biura Programu „Niepodległa”.