Wersja do druku

Udostępnij

18 kwietnia w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Kompozytor-rezydent” koncert, na którym zabrzmią utwory Bartosza Kowalskiego.

Koncert odbywa się w ramach organizowanych przez Filharmonię Świętokrzyską XXI Świętokrzyskich Dni Muzyki. Podczas finałowego koncertu festiwalu (26.04. 2013) odbędzie się prawykonanie utworu Bartosza Kowalskiego – „Kompozytora-rezydenta” Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2012/13 pt. Gniew wiatru.

Wystąpi zespół Sonofrenia w składzie:

Bartosz Kowalski – trąbka, kornet, flety proste, fortepian, elektronika
Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna, elektronika
Krzysztof Kozłowski – fortepian, syntezator, elektronika

Program koncertu:

Bartosz Kowalski – Rithmosium na fortepian, gitarę elektryczną i fortepian elektryczny (prawykonanie)
Wojciech Błażejczyk – Involutio (pierwsze wykonanie w Kielcach)
Bartosz Kowalski, Wojciech Błażejczyk, K. Kozłowski – WizjoTony na trio, elektronikę i video (pierwsze wykonanie w Kielcach)

Początek koncertu – godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy!

W ramach rezydencji kompozytorskiej Bartosza Kowalskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej
w sezonie 2012/13 odbędą się jeszcze dwa koncerty, na których zostaną wykonane jego utwory.

Bartosz Kowalski –  kompozytor, aranżer, performer, multiinstrumentalista, urodzony 7 marca 1977
w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom
z wyróżnieniem w klasie prof. Mariana Borkowskiego) oraz absolwentem Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Audiowizualnej, prowadzonych w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem m.in. Krzysztofa Knittla, Krzesimira Dębskiego, Włodka Pawlika, Zygmunta Koniecznego, Macieja Zielińskiego.

Swoje umiejętności doskonalił w ramach stypendium podczas warsztatów w Musikhochschule Stuttgart prowadzonych przez Matiasa Hermana i Marka Chołoniewskiego w Sztutgardzie. Uczestniczył również w Międzynarodowym Seminarium Przedstawicieli Katedr Kompozycji Wyższych Uczelni Muzycznych Krajów Europy Centralnej w Pradze. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1997, 2006) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2005). Jest autorem blisko stu kompozycji  i laureatem dwudziestu konkursów kompozytorskich, m.in Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im K. Serockiego (za utwór Symfonia Okręgów), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. G. Fitelberga , Konkursu Kompozytorskiego im. K. Szymanowskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego W. Landowskiej, trzykrotnie Konkursu Kompozytorskiego T. Bairda, sześciokrotnie Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra i wielu innych.

Jako instrumentalista improwizujący (trąbka, kornet, waltornia, flety proste, fortepian, gitary, instrumenty elektroniczne) brał udział w licznych koncertach i happeningach związanych z muzyką improwizowaną. Jest związany z zespołem muzyki improwizowanej „Sonofrenia”. Tworzy również muzykę do filmów, które były prezentowane m.in. na festiwalach: „Camerimage” oraz „Łodzią po Wiśle”. W swym dorobku ma także wiele aranżacji i instrumentacji dzieł zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Współpracował m.in. z Waldemarem Malickim (aranżacje symfoniczne do programu telewizyjnego „Co tu jest grane” i „Filharmonia Dowcipu”) oraz Aliną Mleczko i kwartetem Prima Vista (płyta „La Fiesta”).

Szczegółowe informacje o kompozytorze można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej: www.bartoszkowalski.com.