Wersja do druku

Udostępnij

20 lipca 2020 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 150-lecia urodzin Emila Młynarskiego w ramach cyklu Jubileusze kompozytorów polskich w Łazienkach Królewskich.

Wystąpi Budzyńska – Ogryzek Duo w składzie: Zuzanna Budzyńska (skrzypce) i Szymon Ogryzek (fortepian). W programie znajdą się utwory kameralne Emila Młynarskiego, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Romualda Twardowskiego i Fritza Kreislera.

Koncert poprowadzi Maxymilian Bylicki.

Wstęp na koncert jest możliwy na podstawie bezpłatnych zaproszeń po rezerwacji pod adresem martyna.sojka@imit.org.pl.

Organizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serdecznie zapraszamy!


18 lipca 2020 roku przypada 150. rocznica urodzin Emila Młynarskiego, który przyszedł na świat w 1870 roku w Kibartach koło Suwałk, a zmarł 5 kwietnia 1935 roku w Warszawie.

Dyrygent, skrzypek, pedagog i kompozytor, słynął z tego, że miał słuch absolutny. Podobno będąc kilkuletnim dzieckiem, zadziwiał gości rodziców, określając wysokość odległego gwizdu lokomotywy. Do konserwatorium w Petersburgu dostał się jako dziesięciolatek. Po jego ukończeniu jako młody skrzypek-wirtuoz koncertował z wielkim powodzeniem we wszystkich ówcześnie ważnych ośrodkach kultury – Petersburgu, Mińsku, Grodnie, Kownie, Wilnie, Kijowie, Odessie, Warszawie, Berlinie, Lipsku, Magdeburgu, Hanowerze, Mannheimie, Augsburgu i Londynie. Niemal każdy występ kończył się triumfem artysty. Pomagał mu w tym osobisty wdzięk i wyjątkowa umiejętność zjednywania sobie ludzi.

W późniejszym okresie poświęcił się karierze dyrygenckiej. Szybko zdobył uznanie i powierzano mu kierowanie najbardziej prestiżowymi zespołami orkiestrowymi takimi jak: orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestra Towarzystwa Filharmonicznego w Liverpoolu, Orkiestra im. Hallego w Manchesterze, Orkiestra Symfoniczna Cesarskiego Towarzystwa Muzycznego w Petersburgu, Scottisch Choral and Orchestral Union w Glasgow i orkiestra Teatru Wielkiego w Moskwie.

Komponował utwory na skrzypce i fortepian, utwory symfoniczne oraz utwory na głos i fortepian. Za jego najwybitniejsze dzieło uchodzi Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. nagrodzony na Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku w 1898 roku.

Młynarski ma duże zasługi w dziedzinie popularyzacji muzyki symfonicznej. To on wprowadził regularne koncerty symfoniczne orkiestry operowej w Warszawie – w Sali Ratuszowej, w Salach Redutowych i w Teatrze Wielkim. Brał też czynny udział w utworzeniu warszawskiej filharmonii, której w roku 1900 został dyrektorem oraz pierwszym dyrygentem. Dziewiętnaście lat później objął również stanowisko dyrektora i dyrygenta Opery Warszawskiej.

Był wytrwałym popularyzatorem muzyki polskiej. Śmiało umieszczał w repertuarze świeżo powstałe polskie opery i balety, a w 1925 roku zorganizował Festiwal Muzyki Polskiej w Paryżu, podczas którego zaprezentowano m.in. utwory Melcera i Karłowicza.

Od 1929 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprawował funkcję dziekana Wydziału Orkiestrowego i Operowego Curtis Institute of Music w Filadelfii. Był dyrektorem filadelfijskiej opery oraz współpracował z tamtejszą orkiestrą symfoniczną. Z powodu choroby w 1931 roku wrócił do kraju i w sezonie 1932–33 znów kierował Operą Warszawską, a rok później został prezesem Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich.

(opracowanie biogramu: Hanna Szych, Instytut Muzyki i Tańca)