Wersja do druku

Udostępnij

4 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Kompozytor-rezydent”, na którym zostanie wykonany utwór Macieja Zielińskiego Barocode I.

Barocode I (2011) na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową to kolejna kompozycja Macieja Zielińskiego, która zostanie wykonana przez Polską Orkiestrę Radiową w ramach rezydencji kompozytorskiej objętej programem IMiT. 29 stycznia w ramach rezydencji Macieja Zielińskiego
w Polskiej Orkiestrze Radiowej odbyło się prawykonanie jego najnowszego dzieła – V Symphony.
17 czerwca w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza  zabrzmi kolejny utwór kompozytora – ElemenT.

W koncercie Generacje XV – młodzi kompozytorzy na urodziny Dwójki, który jest zwieńczeniem obchodów 75. rocznicy Programu II Polskiego Radia znajdą się także dzieła Ignacego Zalewskiego (Anger for orchestra), Pawła Buczyńskiego (Litania na orkiestrę symfoniczną), Dariusza Przybylskiego (Katabasis na orkiestrę symfoniczną), Aleksandra Kościówa (Voces na małą orkiestrę symfoniczną) i Tomasza Jakuba Opałka (Vitality concerto for percussion & orchestra).

Dzieła polskich kompozytorów zabrzmią w interpretacji Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Szymona Bywalca. Solistami koncertu będą Katarzyna Duda (skrzypce), Leszek Lorent (perkusja)
i Kamil Walasek (altówka).

Koncert, który rozpocznie o godz. 19.00 będzie transmitowany na antenie Programu II Polskiego Radia.

Maciej Zieliński należy do czołowych polskich kompozytorów młodszego pokolenia. Urodził się
w 1971 roku w Warszawie. W 1996 r. ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną
w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego, a w 1999 r. – studia podyplomowe w Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Paula Pattersona. W latach 1993–97 uczestniczył
w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów (ptmw) oraz w I Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Kompozytorów w Apeldoorn (Holandia, 1995).

Maciej Zieliński znalazł się w gronie twórców nominowanych do tegorocznych Fryderyków
w kategorii Kompozytor Roku.