Wersja do druku

Udostępnij

4 października w Katowicach odbędzie się, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje” koncert kameralny z utworami Tadeusza Bairda.

Na koncercie, który odbędzie się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wojciech Waleczek (fortepian) wykona Sonatinę per pianoforte, Małą suita dziecięcą i II Sonatinę Tadeusza Bairda. W programie koncertu, w którym wystąpi również Wojciech Proniewicz (skrzypce) zabrzmią także dzieła Romana Maciejewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Słowo o muzyce wygłosi Lilianna M. Moll.

Wojciech Waleczek należy do wybitnych polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył
z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music w Kanadzie pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing’a. Podczas kursów mistrzowskich pracował z profesorami: Andrzejem Jasińskim, Andree Laplant’em, Aleksiejem Orłowieckim, Jeanem Micault i Wiktorem Mierżanowem.

Jest laureatem wielu nagród. Otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Pianistów w Bydgoszczy (1996),
I nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta we Wrocławiu (2005), II nagrodę na Festiwalu Młodych Pianistów w Gdańsku (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta w Parmie (2000) i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Palermo (2000).

Artysta jest również stypendystą wielu fundacji i instytucji krajowych oraz zagranicznych.

Od kilkunastu lat Wojciech Waleczek prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując koncerty symfoniczne oraz recitale solowe i kameralne w wielu krajach świata. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Stale powiększany repertuar artysty zawiera kilkadziesiąt utworów na fortepian i orkiestrę, ponad sto pozycji solowych oraz utwory kameralne od baroku po współczesność.

Początek koncertu – godz. 17.00. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorem koncertu oraz cyklu koncertów i wykładów „Partnerstwo – Muzyka polska odkrywana” jest Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

Wykonanie utworów  Tadeusza Bairda odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”. W ramach programu „Nowe interpretacje” artyści po raz pierwszy włączają do swojego koncertowego repertuaru i prezentują publicznie dzieła wskazanych w danej edycji polskich kompozytorów.