Wersja do druku

Udostępnij

Lekko i klasycznie. Wirtuozersko i przejmująco. Brawurowo i zaskakująco. To zapowiedź kolejnego koncertu w ramach programu Scena dla muzyki polskiej!

23 lutego (wtorek) o godz. 19.00 zagra Polish Violin Duo – skrzypkowie Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak, zdobywcy I miejsca w kategorii zespołów kameralnych w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki (pod nazwą Gidaszewska/Łaguniak Duo). Zapraszamy do udziału w transmisji on-line na kanale YouTube Filharmonii Narodowej!

Podczas koncertu będzie można usłyszeć bardzo oryginalną i zróżnicowaną polską muzykę klasyczną, również tę mniej znaną. Zabrzmią utwory z epoki klasycyzmu, jak również romantyzmu i muzyki XX wieku, noszących w sobie znamiona nowoczesnej myśli muzycznej, które bezapelacyjnie są godne docenienia nie tylko na tle muzyki polskiej, ale także światowej.

Ideą zespołu jest przedstawienie programu na możliwie jak najwyższym poziomie, ukazanie osobowości muzycznych artystów, osobistych interpretacji, a także zaprezentowanie kunsztu wykonawstwa kameralistyki. Na szczególną uwagę, obok znakomitych i popularnych duetów H. Wieniawskiego, czy M. Spisaka, zasługują także utwory J. Kaczkowskiego. 26 lutego tego roku ukaże się płyta zespołu Polish Violin Duo, wydana przez wytwórnię płytową DUX, ze wszystkimi duetami skrzypcowymi tego kompozytora.

W programie:

Grażyna Bacewicz – Suita na dwoje skrzypiec

Henryk Wieniawski – Kaprys g-moll op. 18 nr 1

Henryk Wieniawski – Kaprys D-dur op. 18 nr 3

Tadeusz Paciorkiewicz – Sonatina na dwoje skrzypiec

Joachim Kaczkowski  – Duo B-dur na dwoje skrzypiec op. 16 nr 3

Michał Spisak  – Suita na dwoje skrzypiec

Polish Violin Duo:

Polish Violin Duo tworzą skrzypkowie Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak. Zespół powstał w 2014 roku. Swoje początki miał w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im M. Karłowicza w klasie dr Kariny Gidaszewskiej. Obecnie Marta jest studentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły, natomiast Robert jest studentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Marta i Robert od lat biorą udział w Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursach Skrzypcowych zdobywając zawsze czołowe lokaty. Na swoim koncie mają ponad 180 nagród m.in. na konkursach w Japonii, USA, Serbii, Danii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Bośni i Hercegowinie, Niemczech, Polsce. Jako duet prowadzą ożywioną działalność koncertową. Występowali m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Lubelskiej w Lublinie, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, czy w Chinach podczas Międzynarodowej Gali w Pekinie, gdzie inaugurowali uroczyste otwarcie nowego połączenia lotniczego z Warszawy do Pekinu. Wspólnie brali udział w wielu Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach. Wśród ich najważniejszych osiągnięć można wymienić takie jak I miejsce w kategorii zespołów kameralnych i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019, pod nazwą Gidaszewska/Łaguniak Duo) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. A. Rubinsteina w Niemczech (2019). Ponadto są zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Concert Tours to China” w Danii (2020), zdobywcami III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych AEMC we Włoszech (2020), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Serbii (2015), a także zdobywcami czołowych nagród na Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursach w Bydgoszczy, Łodzi i Warszawie. Duet ma w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.

Koncert współorganizowany z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla muzyki polskiej ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Fot. Karolina Drozd