Wersja do druku

Udostępnij

8 września o godz. 19.00 w Sali Filharmonii i Teatru w Słupsku odbędzie się współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje” koncert inauguracyjny  46. Festiwalu Pianistyki Polskiej.

W programie koncertu zabrzmi, skomponowany w 1949 roku Koncert fortepianowy Tadeusza Bairda. Partię solową wykona Bartłomiej Kominek. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku poprowadzi Bohdan Jarmołowicz. W programie koncertu w zabrzmi również II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergiusza Rachmaninowa. Partię solową wykona Hubert Salwarowski.

Wykonanie Koncertu fortepianowego Tadeusza Bairda odbędzie się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

46. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku odbędzie się w dniach 8 – 14 września 2012 roku. Organizatorem Festiwalu jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Plan koncertów i szczegółowe informacje na temat Festiwalu: http://www.stsk.eslupsk.pl/

Bartłomiej Kominek studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Pawła Skrzypka i Eugeniusza Knapika oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Janusza Olejniczaka. Brał udział w kursach mistrzowskich najwybitniejszych pedagogów fortepianu, m.in. Andrzeja Jasińskiego, Lee Kum Singa i Ryszarda Baksta.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Kil (Szwecja), Glasgow i Londynie (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym), a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i na Festiwalu Talentów w Tarnowie.

Występuje na estradach koncertowych Polski (Festwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Radiowy w Warszawie, Festiwal „Bravo Maestro” w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Festiwal Talentów w Tarnowie, Festiwal „Warszawska Jesień”, Międzynarodowe Dni Kompozytorów Krakowskich, Krośnieńska Wiosna Muzyczna, Zamojskie Dni Muzyki), a także Niemiec (m.in.: Festiwal Uckermärkische Musikwochen w ramach Roku Polskiego 2005-2006), Francji (m.in.: koncert w ramach Roku Polskiego 2004), Ukrainy, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Japonii, zbierając znakomite recenzje krytyków muzycznych. Brał udział w festiwalach chopinowskich w Gandawie (Belgia), Valldemossie (Majorka) i Nohant (Francja). Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Zagrał rolę Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską. W 2004 ukazała się jego płyta z utworami Sergiusza Prokofiewa, na której znajduje się m.in. niezwykle rzadko wykonywana kompletna wersja Suity z baletu „Romeo i Julia” op. 75 oraz wirtuozowska VI Sonata fortepianowa. W 2005 jego nagranie Etiudy E- dur op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina znalazło się na płycie najwybitniejszych polskich pianistów i laureatów konkursów chopinowskich.

Bartłomiej Kominek od wielu lat prowadzi ożywioną działalność kameralną. Występuje ze znanymi artystami i zespołami kameralnymi, m.in. z Concerto Avenna, Kwartetem Smyczkowym „DAFÔ”, Kwartetem Smyczkowym „Camerata”, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Elżbietą Towarnicką, Olgą Pasiecznik, Anną Radziejewską, Januszem Olejniczakiem, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Wojciechem Michniewskim, Josepem Sancho z Hiszpanii (klarnet), Anną Armatys (wiolonczela) i Aleksandrem Gebertem (wiolonczela – Altenberg Trio).

Jest autorem opracowania Koncertów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego wydanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2003, 2004 i 2005.

Bartłomiej Kominek obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2005 otrzymał tytuł doktora sztuki.

Bohdan Jarmołowicz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.
W r. 1976 ukończył studia dyrygenckie w­ klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, zaś w roku następnym studia kompozycji w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego.

Jest finalistą Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon (Francja) w 1980 roku.
W latach 80-tych i 90-tych występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi Cabaret, West Side Story i Phantom Of The Opera. Koncertował i nagrywał z licznymi orkiestrami, m.in. z Das Sinfonie Orchester Berlin.

W 1991 r. jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George’a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Od kilkunastu lat aranżuje, opracowując różne stylistycznie programy na potrzeby orkiestry symfonicznej.Jako aranżer i dyrygent brał udział w realizacji następujących płyt: Beatles Symphony ze skrzypkiem Vadimem Brodskim i Musicale, musicale z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Chopin inaczej, Beatles Symphony Orchestra, Czy mnie jeszcze pamiętasz? i W dzień Bożego Narodzenia – kolędy z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica.

Ze słupską orkiestrą i amerykańskim saksofonistą Gregiem Banaszakiem nagrał pierwszą w świecie płytę z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon i orkiestrę kameralną ( Rachmaninow, Głazunow, P.M.Dubois, Villa-Lobos, Ibert). Koncert P.M.Dubois jest pierwszą rejestracją płytową tego utworu na świecie. Płyta ta, nagrana w kwietniu 1998 roku dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, uzyskała nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy 1998. Dotąd żadna polska orkiestra nie otrzymała tego wyróżnienia.

Artysta ma na swoim koncie liczne prawykonania polskich utworów współczesnych m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego, Norberta Mateusza Kuźnika, Piotra Mossa.

Wraz ze swoją orkiestrą nagrał łącznie 25 płyt kompaktowych. Wśród nich jest m.in. płyta zatytułowana Chopin nieznany z utworami Fryderyka Chopina w nowych opracowaniach z pianistą Edwardem Wolaninem, nagrana dla firmy płytowej DUX i kompakt amerykańskiej flecistki Katherine DeJongh ze współczesną muzyką amerykańską dla wytwórni Centaur Records.

Bohdan Jarmołowicz występował z większością znanych polskich solistów oraz z solistami zagranicznymi, wśród nich m.in. z Katherine DeJongh, Gregiem Banaszakiem, Vadimem Brodskim, Richardem Galliano, Philippem Giusiano, Cyprienem Katsarisem, Kevinem Kennerem, Giennadijem Woskresienskim, Grigorijem Żyslinem, a ostatnio ze znanym indyjskim skrzypkiem L. Subramaniamem.

Od 1990 roku nieprzerwanie prowadzi koncerty inauguracyjne odbywających się co roku w Słupsku Festiwali Pianistyki Polskiej. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i państwowych, wśród nich Osobowość Radiowa Roku – wyróżnienie przyznawane przez zarząd i dziennikarzy Radia Gdańsk, dwukrotnie Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Od 1992 roku jest dyrektorem Państwowej Orkiestry Kameralnej i Teatru Impresaryjnego w Słupsku, przekształconej w dniu 28 czerwca 2005r. w Polską Filharmonię Sinfonia Baltica.