Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 26 czerwca o godz. 19.00  Fundacja Rozwoju INTEGRO zaprasza na finałowy spektakl taneczny na zakończenie projektu Ruch – Dźwięk – Myśl. Pokaz odbędzie sięw sali widowiskowej Centrum Rehabilitacyjno-Kulturowego Fabryka Kultury w Konarzewie (ul.Poznańska 19). Wstęp wolny.

Projekt Ruch – Dźwięk – Myśl miał na celu przybliżenie dzieciom idei ruchu naturalnego, zapoznając z tańcem współczesnym i ludowym, który w dzisiejszych czasach staje się niszowy i zapomniany w środowisku młodzieżowym. Głównym założeniem było eksplorowanie ruchu wynikającego z emocji bliskich naturze człowieka. W spektaklu podsumowującym projekt organizatorzy odwołują się także do warstwy wspomnieniowej. Sięgając do korzeni, przyglądając się sobie, możemy lepiej integrować się z ciałem, a także próbować odpowiedzieć na pytanie: skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy…? W egzystencji człowieka, podobnie jak w tańcu każdy ruch ma swoją przyczynę i skutek, wyrasta z określonego źródła, dając początek kolejnym zdarzeniom. Młodzi tancerze biorący udział w projekcie przywołują swoje pochodzenie, historię, przodków; szukają swojego początku. Utworom ludowym i współczesnym towarzyszą nowoczesne –  popowe,  a nawet hip-hopowe – aranżacje.

Projekt realizowany był we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu. W projekcie brało udział 30 dzieci  z powiatu poznańskiego, uczniów szkół podstawowych Gminy Dopiewo. Uczniowie klas IV, V, VI od lutego aktywnie uczestniczyli w zajęciach tańca współczesnego, klasycznego i ludowego, wyjeżdżają na spektakle Polskiego Teatru Tańca i biorą udział w warsztatach teatralnych. Partnerem projektu była Szkoła Podstawowa w Dąbrówce. Przy pracy nad projektem zaangażowanych było trzech choreografów, kostiumolog, muzycy i szereg innych osób, które sprawują nadzór nad projektem.

 

***

 

Myśl w ruchu to ogólnopolski program edukacyjny oparty na naborze konkursowym skierowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (różne grupy wiekowe). Każdy z projektów w ramach programu przygotowywany jest we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym. Podczas praktycznych warsztatów uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami tanecznymi, w ramach zajęć oglądają również spektakle tańca, integralną częścią programu są też wykłady teoretyczne. Projekty trwają jeden lub dwa semestry szkolne. Efekty kilkumiesięcznej praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności.

 

W 2014 roku w ramach Myśli w ruchu realizowanych jest 9 projektów w następujących miastach i miejscowościach: Lublin, Bytom, Stoszowice, Zduńska Wola, Gdańsk, Wrocław, Sokołów Podlaski, Dąbrówka, Grodzisk Mazowiecki.