Wersja do druku

Udostępnij

W dniu 10 maja 2016 r. w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej wybierającej projekty przeznaczone do realizacji w ramach VI edycji programu „Kompozytor – rezydent”.

W skład komisji opiniującej wnioski weszli ekspercie rekomendowani przez Związek Kompozytorów Polskich (Grażyna Pstrokońska-Nawratil), Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (Maciej Żołtowski) oraz przedstawiciel Instytutu Muzyki i Tańca (Brygida Błaszczyk-Podhajska).

Komisja wybrała do dofinansowania projekty złożone przez następujących wnioskodawców:

  • Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga – Ignacy Zalewski
  • Fundacja Rozwoju Sztuki SONORIS (repr. Chór Polskiego Radia) – Szymon Godziemba-Trytek
  • Orkiestra Muzyki Nowej – Paweł Hendrich

W opinii komisji przedstawione projekty rezydencji świadczą o dużej wyobraźni i własnej wizji świata muzycznego, a dotychczasowy dorobek kompozytorów zasługuje na uznanie. Zaplanowane programy mogą stanowić ciekawą propozycję artystyczną w sezonie koncertowym. Uznanie komisji zyskało także pełne wykorzystanie potencjału artystycznego i organizacyjnego wnioskujących instytucji.

Z protokołem obrad można zapoznać się na stronie IMiT w zakładce programy.

 

W latach 2012 – 2015 zakończyły się cztery edycje programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”. Odbyło się 13 rezydencji kompozytorskich organizowanych przez cztery filharmonie, osiem orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz jeden chór. Podczas czterech zakończonych edycji zostało zamówionych i prawykonanych 16 utworów. Łącznie zostały wykonane 52 utwory kompozytorów-rezydentów. W ramach rezydencji odbyły się 44 koncerty w których uczestniczyło ok. 12 700 słuchaczy. W sezonie 2015/2016 trwa piąta edycja programu.