Wersja do druku

Udostępnij

W dniu 21 lutego w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej wybierającej projekty przeznaczone do realizacji w ramach II edycji programu „Kompozytor-rezydent.”

W skład komisji weszli eksperci zgłoszeni przez Związek Kompozytorów Polskich  (Krzysztof Knittel), Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków (Katarzyna Janczewska-Sołomko) oraz przedstawiciel IMiT (Brygida Błaszczyk).

Spośród piętnastu, bardzo ciekawych i wartościowych projektów rezydencji kompozytorskich komisja wybrała do dofinansowania ze strony IMiT projekty złożone przez następujących wnioskodawców:

Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach – kompozytor-rezydent: Bartosz Kowalski

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”  – kompozytor-rezydent: Barbara Kaszuba

Toruńska Orkiestra Symfoniczna – kompozytor-rezydent: Jędrzej Rochecki

W związku z tym, że łączna suma przyznanego dofinansowania nie wyczerpała pełnej puli budżetu II edycji programu, komisja zarekomendowała Dyrektorowi Instytutu dofinansowanie czwartego projektu:

Płocka Orkiestra Symfoniczna im. W. Lutosławskiego – kompozytor-rezydent: Zuzanna Fabijańczyk

Filharmonia Świętokrzyska, która ma już  na swoim koncie liczne sukcesy artystyczne i nadal prężnie się rozwija, zamówi u Bartosza Kowalskiego utwór, który zostanie wykonany w jej nowej siedzibie w ramach festiwalu „Świętokrzyskie Dni Muzyki”. Autor zamówionej kompozycji na saksofon i orkiestrę kameralną jest zdolnym, wielokrotnie nagradzanym twórcą młodego pokolenia, a jego utwory wykonywane są na estradach muzycznych w Polsce i na świecie. Wykonawca partii solowej Paweł Gusnar to jeden z najwybitniejszych wykonawców współczesnej muzyki saksofonowej.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, od początku swojego istnienia prowadzona przez Agnieszkę Duczmal, jest powszechnie znana i nie wymaga rekomendacji. Zespół zaprosił do współpracy Barbarę Kaszubę – młodą kompozytorkę, a zarazem skrzypaczkę i kameralistkę, laureatkę wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Dzięki zamówionej przez zespół kompozycji (tytuł roboczy – Musique pour Amadeus) zostanie wzbogacony polski repertuar na orkiestrę smyczkową.

Jędrzej Roch Rochecki jest młodym, wszechstronnym artystą: kompozytorem, skrzypkiem, reżyserem dźwięku, a także autorem dźwiękowych instalacji plastycznych. Jego utwory prezentowane były na koncertach w kraju i za granicą. III Symfonia Thorunium na sopran, mezzosopran, tenor, baryton, chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną powstaje dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która wykona ją na koncercie inauguracyjnym XVII Festiwalu „Europa-Toruń. Muzyka i Architektura”.

Wykonanie nowego utworu zamówionego przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną (Koncert na klarnet, harfę iorkiestrę)  u utalentowanej kompozytorki i klarnecistki Zuzanny Fabijańczyk ma szansę stać się znaczącym wydarzeniem artystycznym. Oprócz działalności kompozytorskiej, autorka współpracuje z filharmoniami i festiwalami w Polsce i na świecie jako solistka (klarnet) oraz twórca instrumentacji i aranżacji orkiestrowych.

Dziękujemy wszystkim wnioskodawcom za udział w programie i gratulujemy autorom dofinansowanych projektów. Mamy nadzieję, iż realizacja programu przyczyni się do aktywizacji i popularyzacji twórczości młodych polskich kompozytorów oraz do wzbogacenia repertuaru rodzimych instytucji koncertowych o kolejne działa muzyki najnowszej.

Szczegółowe informacje dotyczące wyboru projektów oraz protokół obrad komisji dostępne są w zakładce programy.