Wersja do druku

Udostępnij

1 lutego w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbyło się prawykonanie Wariacji symfonicznych Ignacego Zalewskiego – kompozytora – rezydenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Wariacje symfoniczne zostały zamówione u Ignacego Zalewskiego przez Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus w ramach programu IMiT „Kompozytor – rezydent”.

Wariacje symfoniczne pisane były z myślą o znakomitej orkiestrze Sinfonia Iuventus, z zamiarem, aby jej instrumentaliści i grupy instrumentów miały możliwość pełnej wypowiedzi i pokazania swoich umiejętności.

Nie chcąc przy tym dać się zwieść monotonii pomysłu (prezentacja instrumentów po kolei – koncepcja przecież dobrze znana), pragnąłem, aby Wariacje były utworem o bardzo emocjonalnym wyrazie, charakterystycznej i barwnej instrumentacji, spójnej formie i logicznej ale trzymającej w napięciu narracji. [Ignacy Zalewski]

W programie koncertu zabrzmiał również Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika i II Symfonia B-dur op. 19 Karola Szymanowskiego. Sinfonię Iuventus poprowadziła Marzena Diakun, laureatka II nagrody „Srebrnej Batuty” na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012). Partię solową w Koncercie fortepianowym Andrzeja Panufnika wykonał Piotr Sałajczyk.

W trakcie rezydencji kompozytorskiej Ignacego Zalewskiego w Sinfonii Iuventus w sezonie 2013/ 2014 odbędą się jeszcze dwa koncerty kompozytora z jego utworami kameralnymi.

Szczegółowe informacje o koncertach rezydencji oraz o kompozytorze dostępne są na stronie internetowej Sinfonii Iuventus.

Ignacy Zalewski (ur. 1990)

Kompozytor-rezydent Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w sezonie 2013/2014 w ramach organizowanego i finansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Kompozytor-rezydent”.

Studiuje kompozycję w klasie prof. Marcina Błażewicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Warsztat kompozytorski doskonalił pod kierunkiem prof. Wolfganga Rihma na kursach kompozytorskich organizowanych w Hochschule für Musik w ramach festiwalu Brücken für Neue Musik (2011).

Mimo młodego wieku Ignacy Zalewski ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Jest laureatem m.in.: I Nagrody na 51. Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda (2010), III Nagrody i Nagrody Specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego (2012), Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2012).

Jego utwory wykonywane były m.in. w: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Filharmonii Lwowskiej (Ukraina), Alti Concert Hall w Kioto (Japonia), Konzerthausie w Hinterzarten (Niemcy), Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Niżnym Nowgorodzie (Rosja).

4 marca 2012 roku podczas koncertu pt.: Młodzi Kompozytorzy w hołdzie Dwójce, zorganizowanym w ramach cyklu Generacje z okazji obchodów 75. rocznicy powstania Programu Drugiego Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Szymona Bywalca dokonała prawykonania jego kompozycji Anger for orchestra oraz Dedykacja na orkiestrę symfoniczną. Ten drugi utwór Zalewski napisał na zamówienie organizatorów koncertu specjalnie z okazji Jubileuszu.

Ignacy Zalewski otrzymywał stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012) oraz południowokoreańskiej Fundacji Dongsang Research (2012). Od maja 2012 roku artysta jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, jako najmłodszy członek sekcji autorów dzieł muzyki poważnej.