Wersja do druku

Udostępnij

28 i 29 czerwca w Międzyzdrojach i w Szczecinie odbędą się ostatnie koncerty rezydencji kompozytorskiej Wojciecha Błażejczyka w Chórze Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie jest pierwszym w historii programu „Kompozytor-rezydent” zespołem chóralnym wybranym do dofinansowania rezydencji kompozytorskiej.

Rezydencja Wojciecha Błażejczyka w sezonie 2013/2014 zaowocowała już dwoma prawykonaniami utworów kompozytora. 25 stycznia 2014 r. w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie odbyło się prawykonanie utworu „Betlehem” na chór mieszany, organy, duduk, instrumenty perkusyjne i elektronikę, a 16 maja w Filharmonii Gorzowskiej zabrzmiała „Treściwa historia śmierci Jana Calasa” na orkiestrę symfoniczną, chór i baryton.

Trzeci zamówiony w ramach rezydencji utwór – „Terra” na chór mieszany pojawi się podczas koncertów finałowych 24. warsztatów chóralnych Międzynarodowej Akademii Chóralnej „in terra pax”, których organizatorem jest Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT.

Koncerty odbędą się 28 czerwca (sobota) w kościele przy Parafii p.w. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach o godz. 19.30 oraz 29 czerwca (niedziela) w Bazylice Metropolitalnej p.w. św. Jakuba w Szczecinie o godz. 13.00. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Wojciech Błażejczyk urodził się w 1981 roku. Pisze utwory na instrumenty akustyczne i realizuje muzykę komputerową. Ukończył kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zygmunta Krauze, reżyserię dźwięku na UMFC w klasie prof. Andrzeja Lupy oraz Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego utwory były wykonywane na koncertach towarzyszących Warszawskiej Jesieni, festiwalach New Music Concerts (Toronto), Polish Modern: New Directions in Polish Music Since 1945 (Nowy Jork), Musica Moderna (Łódź), ComIn Festival (Warszawa), AudioArt (Warszawa), w Filharmonii Bałtyckiej.

Jest laureatem szeregu nagród na konkursach kompozytorskich, m.in.: III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego Arboretum, I nagrody na 52. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór „Exhorta” na taśmę (2011), II nagrody na 51. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór „Apnea” na 2 perkusje i 2 fortepiany (2010). Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2008) oraz Keimyung Research Foundation (2007,2010).

Komponuje także muzykę teatralną (współpracował przy siedmiu spektaklach z wybitną reżyserką teatru lalek młodego pokolenia Ewą Piotrowską) oraz filmową (m.in. "Na zdrowie" w reżyserii Michała Bukojemskiego i "Zza płotu" Leszka Dawida)

Jako reżyser dźwięku od 2008 roku współpracuje z Warszawską Jesienią, nagrywa muzykę poważną (przede wszystkim współczesną) i rozrywkową, tworzy sound design do filmów.