Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 12 maja w Filharmonii Świętokrzyskiej zabrzmi Uwertura koncertowa Ignacego Zalewskiego zamówiona w ramach programu „Kompozytor – rezydent”.

Koncert z prawykonaniem Uwertury koncertowej (Na motywach pieśni z Kieleckiego) będzie zwieńczeniem rezydencji Ignacego Zalewskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2016/2017. Utwór zostanie wykonany przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego. W programie koncertu również I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 C. Saint-Saënsa i VI Symfonia h-moll P. Czajkowskiego. W partii solowej wystąpi Marcin Zdunik.

Uwertura koncertowa powstała w latach 2016-2017 na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej. Utwór osnuty jest na trzech melodiach dwóch kieleckich, wybranych z Ludu Oskara Kolberga, i jednej, oryginalnej, stanowiącej <folklor wyobrażony>. Trwająca niespełna dziesięć minut uwertura w moim założeniu miała cechować się wartką narracją, barwną instrumentacją (nawiązującą do Ravela i Szymanowskiego) i kąśliwą, synkopowaną rytmiką, właściwą muzyce ludowej szczególnie południowych regionów Polski. Moim zamiarem jednak nie było stworzenie stylizacji folklorystycznej, czy rodzaju suity z muzyki ludowej (lub ludowo brzmiącej), ale skomponowanie utworu symfonicznego, w którym słyszalna melodyka, motywika i metrorytmika o proweniencji ludowej jest jedynie frapującym pretekstem do wykorzystania różnego rodzaju sfer mniej lub bardziej klasycznie rozumianego warsztatu kompozytorskiego. [Ignacy Zalewski]

Kompozytor zadedykował utwór Filharmonii Świętokrzyskiej.

Więcej informacji o kompozytorze i rezydencji na stronie Filharmonii Świętokrzyskiej.

Wykonanie i prawykonanie utworów Ignacego Zalewskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2016/2017 odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”.