Wersja do druku

Udostępnij

Prawykonanie Sinfonietty nr 2 „Polonia” Macieja Bałenkowskiego – kompozytora-rezydenta Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, odbędzie się 27 maja (niedziela, godz. 18.00) w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Utwór zabrzmi w interpretacji Sinfonietty Cracovii pod batutą Kryštofa Mařatki. W programie koncertu z cyklu „Muzyka bez poklasku” pt. „Nikt nic nie wie… Franz Kafka i czeska muzyka” znajdą się również utwory Martina Smolki i Kryštofa Mařatki.

Maciej Bałenkowski o swoim utworze i współpracy z krakowskim zespołem:

Moja przygoda z orkiestrą <Sinfonietta Cracovia> rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy miała miejsce 1. edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego <Sinfonietta per Sinfonietta> pod patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego. Miałem szczęście, że mój utwór zwyciężył w tym konkursie i wtedy po raz pierwszy miałem przyjemność doświadczyć współpracy z fantastyczną krakowską orkiestrą. Zachwyca siła ekspresji, poziom zaangażowania muzyków i dbałość o każdy szczegół. Zespół emanuje niezliczonymi pokładami energii. To z myślą o nich powstała kolejna –  Sinfonietta nr 2 „Polonia”. W nowo powstałej kompozycji postanowiłem oddać muzyczny hołd jednemu z naszych największych kompozytorów – Wojciechowi Kilarowi. Jest to utwór w całości motoryczny, wyprowadzony z jednego motywu, który jest obecny na przestrzeni całej formy, ulegając w jej toku przekształceniom.


Więcej informacji o koncercie, kompozytorze oraz o rezydencji na stronie Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.