Wersja do druku

Udostępnij

20 maja w Gorzowie odbędzie się prawykonanie utworu Dariusza Przybylskiego zamówionego przez Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonię Gorzowską w ramach programu „Kompozytor – rezydent”.

Prawykonanie „Heureusement” odbędzie się podczas koncertu finałowego VI Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciech Kilara. Utwór zostanie wykonany przez Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej. W programie koncertu znajdzie się również m.in. Koncert fortepianowy Akio Yashiro oraz muzyka filmowa Michała Lorenca.

Heureusement – z franc. na szczęście. Utwór prezentować będzie odczucie bezgranicznej radości, przyjemności, euforii, zadowolenia, upojenia. Nie będzie to jednak rytmiczny utwór w szybkim tempie, chciałbym postawić w nim raczej na przeplatające się ze sobą eufoniczne współbrzmienia, mające swoje pochodzenie raczej z ekstazy i spokoju. Utwór ten został skomponowany specjalnie dla Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, z którą miałem okazję się poznać podczas mojej rezydentury, w związku z tym mogę z całą pewnością powiedzieć, iż orkiestra ta zainspirowała mnie swoim znakomitym brzmieniem do stworzenia tego utworu. [Dariusz Przybylski]

Wykonanie i prawykonanie utworów Dariusza Przybylskiego w Filharmonii Gorzowskiej w sezonie 2015/2016 odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”.

Organizatorem rezydencji jest Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska.

Dariusz Przybylski (*1984), kompozytor i organista. Autor oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. Kompozycję studiował u prof. Marcina Błażewicza, prof. Yorka Höllera i prof. Wolfganga Rihma, organy u prof. Andrzeja Chorosińskiego i prof. Johannesa Gefferta. W roku 2010 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie wykłada. Prowadził wykłady gościnne w Rzymie, Stambule i Moskwie, a w roku akademickim 2010/11 klasę kompozycji w Keimyung University w Daegu, Korea Południowa. Stypendysta m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, DAAD, Fundacji Deutsche Bank w programie Akademie Musiktheater heute, Internationale Ensemble Modern Akademie 2012/13, Kunststiftung NRW 2013. W latach 2007-10 był objęty 4-letnim programem promocyjnym „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich. Composer in residence podczas „kofomi” Composers’ Forum w Mittersill 2009 (Austria), International Composers’ Academy Bad Ischl 2010 (Austria), Scratch Cantatas Festival in 2012 Niznhyi Novgorod (Rosja), 2012/13 Vocalensemble Phoenix16 – Berlin. Jest członkiem ZKP, Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz ZAiKS. Wydawcą utworów Dariusza Przybylskiego jest Verlag Neue Musik w Berlinie.