Wersja do druku

Udostępnij

14 maja w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, odbędzie się prawykonanie utworu Mikołaja Majkusiaka zamówionego przez zespół Hashtag Ensemble.

Koncert z prawykonaniem utworu, w interpretacji Hashtag Ensemble, odbędzie się w 14 maja 2018 r. (godz. 19.00) podczas 32. Festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne i będzie połączony z promocją albumu  #NETWORKMUSIC (wyd. Requiem Records). Na koncercie zabrzmią również utwory napisane dla zespołu przez innych polskich kompozytorów młodego pokolenia – Ignacego Zalewskiego, Adama Porębskiego, Wojciecha Błażejczyka, Dariusza Przybylskiego i Pawła Malinowskiego.

Mikołaj Majkusiak – kompozytor-rezydent Hashtag Ensemble w sezonie 2017/2018 o swoim utworze pisze:

Z członkami #Ensemble miałem przyjemność współpracować na wiele lat wcześniej przed podjęciem decyzji o powstaniu <Crossover Concerto> Z uwagi na twórcze, wielopłaszczyznowe aspiracje muzyków, decyzja ta pomogła mi <sformatować> utwór pod skład dosyć nietypowy, będący odzwierciedleniem swoistej demokracji panującej w zespole.

Postanowiłem podzielić #Ensemble na cztery grupy i biorąc pod uwagę takie zestawienie, docenić wcześniejszą działalność zespołu w różnych konfiguracjach instrumentalnych, która dopiero w pełnym składzie daje kompozytorowi niezliczone możliwości łączenia brzmień. Wykorzystując instrumenty z różnych stylistycznych <światów>, zdecydowałem się na koncert o charakterze <crossover>, gdzie dźwięki elektroniczne będą przenikały się z akustycznymi, tworząc jedyne w swoim rodzaju brzmienie, niemożliwe do osiągnięcia w jakimkolwiek innym zespole.

Prawykonanie utworu Mikołaja Majkusiaka odbywa się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”. Organizatorem rezydencji jest Sfera Harmonii – Fundacja inicjatyw Artystycznych.

Więcej informacji o kompozytorze wraz ze spisem jego twórczości oraz o rezydencji na stronie http://www.hashtag-ensemble.org.